Avaleht

Looduse Omnibuss soovitab: Punasest Tammest...

29.05.2008 - 03:00

Punase tamme leht. Foto Marek Vahula.


Looduse Omnibuss soovitab: Punasest Tammest...Tamme liigirohkest perekonnast on Eestis esindatud vaid väike osa, teadaolevalt kasvab meil praegu 12 võõrtamme liiki... Võõrtammedest ongi meil kõige rohkem levinud punane tamm (Quercus rubra). Tema looduslik levila haarab peaaegu kogu Põhja-Ameerika. Arvatakse, et see liik toodi Eestisse esimese võõramaise tammena XIX sajandi esimesel poolel.

Praegu kasvab ta hajusalt üle kogu Eesti ning tunneb end siin võõrtammedest kõige paremini...

Napp rohkem kui kakssada aastat tagasi toodi siis Eestimaale esimesed punased tammed ehk põhjatammed. Neid toodi algselt nii päritolumaalt Kanadast kui Saksamaalt...ja toojateks olid peamiselt mõisahärrad. Neid on üle Eesti igal pool, mitte palju, aga siiski on, nii mõisaparkides kui mõisate juurde viivates alleedel.
Tal on ka väiksed tõrud, ümaramad kui harilikul tammel ja ta on võimeline ka meil ise paljunema. Hajusalt üle Eesti võib Teda leida igalt poolt ning kui hea kodulehe lehelugeja teab neid, siis on kõik teated oodatud.

Looduses tunneb ta ära omapäraste lehtede järgi, mis meenutavad nii vahtra kui ka tammelehti, pigem mõlemist veidi ehk siis tamme ja vahtralehe ristsugutist. Teda leiab nii maal kui linnas, nii parkides kui alleedes kui ka üksikult siin ja seal ja nii üle Eesti, ka kalmistutel. Allakirjutanu, hüüdnimega Punase Tamme Otsija jääb siis teateid ootama. Projekt "Punase Tamme Otsijad" on omadega nii alguses, et kõik teated on teretulnud. Projekti eesmärk on leida ja kaardistada kõik Eestimaised põhjatammed, nad kaitse alla võtta, looduses tähistada ja portreteerida (pildistada) ning anda välja pildialbum tiitli all "Punase Tamme Otsijad".

Marek Vahula ootab teateid punastest tammedest aadressil: marek53@hot.ee ja telefonil 3220662.

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.