Avaleht

Urmas Tartese kolumn loodusfotost ja meeldetuletus LAF2007 tähtaja lähenemisest.

08.03.2007 - 02:00



Loodusfotokonkursil Looduse Aasta Foto 2006 looduspiltide kategoorias noorte arvestuses võitnud Järvamaa noormehe Tanel Eensoo foto “Gravitatsioon”.


Urmas Tartes: Mis toimub loodusfotograafias?


Tihti on nii, et alles millestki ilma jäädes oskame hinnata kunagi meie käes olnud väärtusi. Küllap on see nii ka loodusfotograafiaga – linnastumine ja igapäevaelus loodusest võõrandumine on, nii paradoksaalne kui see ka ei tundu, omapäraseks pinnaseks loodusfotograafiale. Loodusest võõrandumine loob ühtviisi eeldused ja vajaduse taastoota meie igiomast suhet loodusega ja siin astubki areenile looduse pildistamine. Looduse pildistamine on tänuväärne tegevus nii pildistajale, kes naudib iga oma kaameraga looduses veedetud hetke ja pärast ka loomulikult tehtud pilte. Samuti naudivad hästi tehtud loodusfotosid kõik vaatajad, sõltumata vanusest või elukutsest. Kas eeltoodud nähtuste, ehk siis võõrandumise ja loodusfoto tegemise vahel ka tegelikkuses põhjuslik seos on, ei oska ilmselt keegi täpselt öelda, kuid loodusfotograafia on viimaste aastate jooksul kujunenud hobiks või lausa elukutseks päris paljudele inimestele nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Kindlasti on loodusfoto arengule kaasa aidanud ka interneti ja digitaalse fototehnika areng. Internet võimaldab tekkida virtuaalsetel kogukondadel, kus osalejad saavad üksteise pilte kommenteerida ja foorumites suhelda. Eestis on selliseks kohaks http://www.looduspilt.ee, kus on juba peaaegu 2000 kasutajat. See on väikese maa kohta päris tõsine hulk. Aga selliseid loodusfotole keskendunud suhtlusportaale on mujalgi maailmas, millest üks sisukamaid on kahtlemata http://www.naturephotographers.net/.



Vaatamata internetiajastule on oma koha säilitanud ka paberväljaanded. Eestis alustas ilmumisega täielikult loodusfotograafiale pühendatud ajakiri – LOFO (http://www.lofo.ee/). Ilmunud esimene number on igatahes lootustandev. Maailmas on pilditaseme tooniandjaks endiselt National Geographic (http://www.nationalgeographic.com/).



Digitaalne fototehnika on muutunud järjest kättesaadavamaks ja ühtlasi ka kvaliteedilt paremaks. Kuivõrd ühe klõpsu hinda praktiliselt ei märka, siis julgevad loodusfotograafid üritada pildistada ka järjest raskemini pildistatavaid objekte. Nii saadakse sageli kaadreid, mida filmiajastul harva õnnestus teha. Olgu siin näiteks fotod kiiresti liikuvatest loomadest nagu http://www.looduspilt.ee/index.php?page=pilt&id=4157 või siis http://www.looduspilt.ee/index.php?page=pilt&id=4565.



Õnneks pole kadunud ka silmast-silma suhtlemine ehk eriti suveperioodil korraldatakse tihti erinevaid fotolaagreid, kus huvilised saavad asjatundjatelt vahetult õppida. Näiteks Soomaa fotolaagrid http://www.fotobrigaad.ee/index.html?lang=est&menu=toimunud on alati täis borneeritud. Ka Matsalu Loodusfilmide festivali juures on alati toiminud loodusfotograafia töötoad ja näitused (http://www.matsalufilm.ee/).



Küllap on aja märk ka see, et loodusfotovõistlusi toimub igal aastal lausa mitmeid. Eestis on suuremad Looduse Aasta foto (http://www.looduseomnibuss.ee/?page=30) ja Eesti Looduse fotovõistlus (http://www.loodusajakiri.ee/lf2006/). Maailmas on kahtlemata üheks esinduslikumaks loodusfotokonkursiks Shell Wildlife Photgrapher of the Year (http://www.nhm.ac.uk/visit-us/whats-on/
/temporary-exhibitions/wpy/index.jsp
). Viimase võidutöödest koostatud kvaliteetset näitust võisid huvilised näha ka möödunud aastal KUMU-s.



Mis eristab loodusfotograafiat teistest fotograafia alaliikidest on ka see, et isegi siis, kui head pilti ei saanud, pole looduses viibitud aeg kunagi maha visatud aeg. Nii et kui kaamerat veel pole, tasub ikka loodusse minna. Koos kaameraga loodusse minek aga annab võimaluse toredaid elamusi hiljem taas ja taas läbi elada ja teistegagi jagada. Nii et soovin head pealehakkamist ja häid loodese pildistamis- ja looduspildielamusi. Ahjaa, kohe-kohe saabuvad on kahe olulise loodusfotovõistluse tähtajad – 19.03. on viimane kuupäev oma tööde Looduse Aasta fotole saatmiseks ja 23.03. Shell Wildlife Photographer of the Year võistlusele saatmiseks.



Urmas Tartes

07.03.2007


Osale fotovõistlusel Looduse Aasta Foto 2007



Läheneb 19.märts ja seetõttu lähetame Teile meeldetuletuseks ja sõprade
hulgas levitamiseks järgmise sisuga teate.


Looduse Omnibuss ja Nordea Pank kutsuvad Sind osalema traditsioonilisel
fotokonkursil


Looduse Aasta Foto 2007



Ootame osalema kõiki loodusfotohuvilisi- täiskasvanuid, noori ja lapsi.

Võistlustöid hindab rahvusvaheline žürii Rein Marani juhtimisel.



Võistlustööde esitamise tähtaeg on 19. märts 2007.


Võitjad kuulutame välja 15. aprillil Tallinna Linnahallis, kus jagame
Tantsivaid Hunte.

Võistluse auhinnafond on 175 000 krooni.



Võistlus toimub koostöös Eesti Looduskaitse Seltsi,
Eestimaa Looduse Fondi, Postimehe, Maalehe, Eesti Ekspressi ja
ilm.ee-ga.

Fotovõistluse suurtoetajad on Canon Overall, Fotoluks,
Olympus Estonia, ETK, Kunda Nordic Tsement, StoraEnso, Tallink, Narva
Line ja Regio.

Võistlust toetavad ka Briti Nõukogu, Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Tallinna Linnavalitsus ning Aura, Avision, EestiFoto, nagi.ee, Ordi, Velux, ajakirjad Cheese, Eesti Jahimees, Eesti Loodus, Hea Laps, Horisont, LOFO, Loodusesõber jt.

“Looduse Aasta Foto 2007” konkursi eeskirjad leiad
http://www.looduseomnibuss.ee/?page=30

Teated

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.