Avaleht

Looduse Omnibuss soovitab Neli aastat loodusfilme Matsalus

24.10.2006 - 03:00


Looduse Omnibuss soovitab:

Kristjan Kasearu ja Kairit Tuhkanen kutsuvad:

Neljapäeval, 26. oktoobril kell 17.00 Tallinna Kinomajas


Neli aastat loodusfilme MatsalusVaade festivalisaali. Foto Ago Ruus.Kes esimesena tuli mõttele korraldada Läänemaal loodusfilmide festival, on tagantjärele üsna raske kindlaks teha. Eri aegadel oli see mõte idanenud mitmetes peades. Kindel on aga see, 2003. aasta kevadel asusid mõtet teoks tegema Lihula valla, Matsalu Rahvuspargi ja Eestimaa Looduse Fondi inimesed filmitegijate nõukal toel. Eestvedajateks Tiit Madisson ja Ago Ruus.

Esimene Matsalu rahvusvaheline loodusfilmide festival sai teoks 3.-5. oktoobrini 2003 Lihulas. Osavõtjaid oli 7 maalt, võistlusprogrammis 23 filmi. Vaatajaid-külastajaid oli üle 2500.

Festival sai väga hea vastuvõtu osaliseks, sestap otsustasid asutajad muuta ürituse iga-aastaseks. Selleks asutati 2003. aasta lõpul mittetulundusühing Matsalu Loodusfilmide Festival. Sealtpeale ongi festivalide organiseerimine meie töö.

Teine festival toimus 23.–25. septembrini 2004. aastal. Osavõtjaid oli 14 maalt, võistlusprogrammis 35 filmi, külastusi aga juba üle 5000.

Kolmas festival aga 22.–25. septembrini 2005. Osavõtjaid 16 riigist, filme võistlusprogrammis 39 ja külastusi üle 7000.

Täpselt kuu aega tagasi sai peetud ka neljas festival. Kasvanud oli seegi – võistlusprogrammis 41 filmi 20 maalt.

Anname endale aru, et ehkki Eesti kuulsaima rahvuspargi territooriumil, ei saa festival väikelinnas kunagi väga suureks kasvada. Sestap jääme oma liistude juurde – toome siia enamasti Euroopa loodusfilme, unustamata sealjuures ka inimest ja loome eesti loodusfilmitegijatele kontaktivõimalusi teiste maade tegijatega.

Seda suunda tahame veelgi kinnitada järgmiste festivalidega.Festivalidevahelisel ajal püüame viia loodusfilme vaatajani muul viisil – juba on traditsiooniks muutunud loodusfilmiõhtud Rahvusraamatukogus ja Tartu Loodushariduskeskuses. Oleme loodusfilme näidanud ka Kumus.

Loodetavasti on uue traditsiooni alguseks ka neljapäevane filmiõhtu Kinomajas.Tiit Mesila,

Matsalu loodusfilmid festivali direktorTiit Mesila tutvustab meile Matsalu filmifestivali köögipoolt – kuidas üks loodusfilmide festival sünnib.

Samuti vaatame 52 minuti pikkust Natasha Calestreme tehtud filmi JOHN WAMSLEY, KAOTATUD PARADIISI OTSINGUL.

John Wamsley on tagasihoidlik, aga enesekindel mees. Kui ta leidis, et Austraalia fauna oli dramaatiliselt hävimas, muutus ta järsku kurjaks ja alustas sõda.Ta loobus oma edukast matemaatikukarjäärist ja asus ründama nii kahjulikke võõrloomaliike kui oma valitsust – et viimane kehtestaks looduskaitseseadused. John jõudis teha kõike, miski ei suutnud teda peatada, ei surmaoht, ei vangla.

Ja 1969. aastal lõi ta Austraalia esimese loomakaitseala – Warrawongi.
Sellest alates elavad punakängurud, vallabid, vombatid ja teised haruldased liigid täiesti vabalt oma elupaikades, mis on taasloodud sellistena, nagu nad olid 200 aasta eest. Kogu Austraalia käib nüüd Warrawongis vaatamas loomaliike, mida üldiselt peeti juba väljasurnuteks. Wamsley edukas tegevus tõi talle ka hüüdnimesid: näiteks “Warrawongi Võlur”, aga ka “Suur paha Hunt”, sest tema looduskaitse-ettevõtmised ei meeldi mitte alati riigi- ega kohalikele võimudele.
Õhtut juhib Kairit TuhkanenPiletid hinnaga 25 krooni vahetult enne filmiõhtu algust kohapealt.Info www.loodusring.ee Tiit Lepik e-mail tiit.lepik@loodusring.ee, 51992928


Meelis Suurkaevu pildid Loodusringi neljandast filmiõhtust Kinomajas Veiko Taluste autoriõhtu 19. oktoobril 2006.
Galerii. (Avaneb eraldi aknas)Loodusringi filmiõhtud Kinomajas neljapäeviti kell 17.00


Kes on need inimesed, kes teevad loodusfilme? Mis paneb neid seda tegema?

8 autoriõhtut loodusfilmide tegijailt annavad sellele vastuse. Et avastada uusi paiku looduses ja õppida tundma loomade käitumisviise, tuleb kas aastaid õppida või pikemat aega looduses viibida. Filmitegijad toovad nüüd oma loomingu kinosaali, et näidata loodust nende silmade läbi. Looduse imelised hetked ja saladused ootavad teid.

Filmiõhtuid korraldab MTÜ Loodusring koostöös Tallinna Kinomaja, plaadifirmaga Top Ten, Eestimaa Looduse Fondi, ilm.ee ja Looduskalendriga.

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.