Avaleht

Retk külla Tiina Ojastele kunstigaleriid - ateljeed ja kivi- installatsioonide õuegaleriid vaatama

26.05.2024 - 10:00

Pühapäeval 26.mail 2024

Sõidame külla Tiina Ojastele, kes elab  Mäeotsa talu, Seljametsa külas, Paikuse osavallas Pärnumaal.

Linnulennult vaid mõne kilomeetri kaugusel Sindi Lodja kiviaja asulakohast ja muinasaegsel, üle soode ja rabade kulgenud taliteel asub Tiina Ojaste kunstigalerii-ateljee. Teeme ringkäigu kivi-installatsioonide ja skulptuuride õuegaleriis ja külastame Tiina Ojaste kodust maaligaleriid.

Paar suve tagasi avas Tiina Ojaste  koduse kunstiateljee juurde ka kivi-installatsioonide õuegalerii. Kasutas selleks oma väikese järve rajamisel välja tulnud ning lasudeks sätitud rändkive. Need on ammused tulnukad Skandinaaviast, jääaegsete mandriliustike poolt kaljudest lahti murtud ja lahmakateks vormitud rahnud, mis mitme lainena siiakanti sattusid.

Kunstnik on  õuepealsed ning väikese järve rajamisel välja tulnud rahnud kenasti lasudeks sättinud. Nad on osa tema kodust, tema igapäevaelust. Tiina Ojaste Imetleb kivide värvivarjundeid ning looduse lihvitud kuju. Kuid mõnikord tekib tal kunstnikuna kiusatus neid omatahtsi kokku panna, tekitada uusi kooslusi ja kujundeid - luua fantaasias oma põnev lugu. Just nii, mängides, ongi sündinud tema kiviinstallatsioonid.

Soovijatel on võimalus kunstniku kodujärves supelda. Ujumisriided kaasa. Saab kohvi ja teed ja suupisteid.

Päeva teises pooles külastame sealkandis olevaid Eesti vanimaid asulapaiku ning tagasiteel koju Eesti võimsamat Varbola maalinna.

 Pulli kiviaegne asulakoht on Eesti kõige vanem, kus elasid inimesed 9000–8550 a eKr. Nende mälestuseks püstitati sinna paari aasta lustakas koera pronkskuju, mille valmistas skulptor Simson von Seakyl. Jalutame 400 m pikkusel Sindi-Lodja kiviaja õpperajal, kus paiknes kolm muistset asulat. Kahes esimeses elati 7200–6700 eKr, kolmandas paartuhat aastat hiljem. Huvitavad leiud võimaldasid Eesti kiviajas välja eraldada omaette nn Sindi-Lodja staadiumi. Varbola Jaanilinn on Eesti üks suuremaid muistseid linnuseid 12.–13.sajandist. Kaitseehitustelt on tegemist Eesti kõige tugevama kantsiga. Linnusest jutustavad huvitavaid lugusid nii arheoloogilised leiud, kui ka teated Vene leetopissides ja Henriku Liivimaa kroonikas. On välja käidud hüpotees, et juba 12. sajandil võis Varbola kristlik valitseja vermida seal Eesti esimesi hõbemünte.

Muistseid ajaloopaiku ja Varbola maalinna tutvustab ajaloolane Ain Mäesalu.

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 10.00
Tagasi Tallinnas kell 19.30

Sõidu hind koos ekskursioonide, kohvi ja suupistetega 40 eurot ja
koolilapsed 30 eurot

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee.

Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

Saadame kinnituse.

Arved palume tasuda tähtajaks.

PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

Fotode kasutamine Tiina Ojaste loal

Teated

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.