Avaleht

Retk Juku-Kalle Raidiga Seto Kuningriiki

06.08.2022 - 08:30
Laupäev 06.august 2022
 
Vabandame, kohad on täis 

 

Sõidame Seto Kuningriigi päevale, mis toimub sel aastal Luhamaal – otse Eesti-Vene piiripunkti kõrval. Reisijuht on Juku-Kalle Raid, Setomaal lisanduvad talle Ahto Raudoja ja Rein Järvelill.

Alates 1994. aastast toimuvatel kuningriigipäevadel kõlab seto hümn, marsib seto sõjavägi, maksab seto raha ning valitakse Kuninga meistrid – parimad taari-, õlle-, veini-, hansa-, sõira-, leiva-, pirukategijad, näputöömeistrid, pillimehed, tantsijad ja lauljad. Nagu igas õiges kuningriigis, on ka setodel oma kuningas, kes aga puhkab Petseri kloostri liivakoobastes. Päeva tipphetkeks ongi Setomaa ülemsootska, kuningas Peko maapealse asemiku valimine. See toimub maailma kõige demokraatlikumal viisil – inimesed seisavad oma valitud kandidaadi ette ritta. Setomaa ülemsootska on setode vaimne juht ja eestkõneleja.

Teel Luhamaale peatume pausiks Imavere ristil Tikupoisi juures. Järgmine peatus Obinitsas, kus sööme kõhu täis ja jalutame pisut ringi. Seejärel uurime tsässonakultuuri ja peatume Uusvada tsässona ning taastamisel oleva kultuurimaja juures. Edasi viib meid tee väikesele jalutuskäigule Vastseliina piiskopilossi varemetesse, kust sõidame Luhamaale.

Luhamaal, Kuningriigi päevadel, kuulame põgusalt kahe sootska Ahto Raudoja ja Rein Järvelille pajatusi Setode kultuurist. Vaatame, kuidas valitakse ülemsootskat, saame teada, keda kuulutatakse kuninga meistriteks. Ja enne lahkumist on meil au jälgida Seto Kuningriigi sõjaväeparaadi.

 

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 8.30. Tagasi Tallinnas kell 23.00
Sõidu hind 75 eurot ja kooliõpilastele 55 eurot. Hinna sees lõunasöök Taarka Tarõs, Kuningriigiviisa ja Vastseliina linnuse külastus.
 
 
 
Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.
 
 
 

PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.