Avaleht

Retk Gauja kaljudele, Valmierasse ja pööripäevalaadale  Valmiermuižas

18.06.2023 - 07:30

Pühapäeval 18. juuni 2023

 

vabandame, kohad on täis 

Sõidame jaanipäeva eel Lätti.
Suvist pööripäeva ja meie Jaanipäeva, lätlaste Ligo, tähistatakse Valmiermuižas traditsioonilise eheda toidu-, käsitöö ja aianduslaadad GARDU MUTI. Kuna ükski selline pidu ei möödu Lätis ilma muusika ja tantsuta, esineb laadal oma 30-tegevusaastat tähistav pärimusmuusika ansambel „Laiksne,” samuti folkansambel „Griezes.” Laadal töötavad erinevad õpitoad, et paremini tundma õppida Läti rahvakultuuri. Lätlaste Ligo on mõeldamatu ilma pärgade punumiseta, õlle ja köömnejuustuta.

Ja muidugi pakub oma toodangut, õlut ja muid karastavaid jooke, Eestiski kuulus Valmiermuiža õllekoda, mis on peoks pruulinud erilise margiõlle Jāņu. Peolt ei puudu ka Läti rahvustoidud.

Laadalt sõidame edasi Valmiera lähedal Gauja rahvuspargis asuvatele maalilistele Sietiņiezise kaljudele, kus soovijatel võimalik teha kolme kilomeetrine matk Koiva jõe kallastel asuval loodusrajal. Sietiņiezise kaljude kõrgeimast punktist avaneb maaliline vaade Gauja jõele. Sietiņiezis on Läti ala geoloogilise Devoni ajastu suurim valge liivakivipaljand. Võimsad liivakivist kaljud on oma koduks valinud metsmesilased, kes loonud paljandile omapärase ja kordumatu sõela meenutava mustri. Seetõttu nimetataksegi neid kaljusid „Sõelkaljudeks.“ Loodus on aja jooksul paljandisse vorminud omapäraseid vorme – koopad, sambad, nišid ja kaared.

Seejärel külastame Vidzeme vana hansalinna Valmierat, kus teeme jalutuskäigu kesklinnas. Gauja jõgi jagab linna kaheks osaks. Teises maailmasõjas vanalinn hävis, iidseid aegu meenutavad meile praegu veel 1283. aastal ehitatud Valmiera Püha Simeoni kirik ja Valmiera ordulossi varemed.

Valmieras jääb aega ka pole peatuseks.

Sõidame Pärnu - Ikla kaudu. Liituda saab ka Pärnust.

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 7.30. Tagasi
Tallinnas kell 21.30

Sõidu hind  45 eurot ja kooliõpilased 30 eurot.

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

Kaasa ID kaart või pass.

PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

Teated

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.