Avaleht

Neljapäevane retk „Suursugune Leedu“

07.07.2016 - 07:15 - 10.07.2016 - 21:00

Looduse Omnibuss
7. juuli – 10. juuli 2016

Jätkub registreerimine Looduse Omnibussi esimesele retkele Leetu. Sõidame 40-kohalise mugava bussiga, mõned kohad on veel vabad.

1. päev

Teel Leetu külastame Kuramaa maalilist väikelinna Tukumsit. Aedadesse uppuvat Tukumsit on hakatud kutsuma ka rooside linnaks. Külastame Kuramaa pärli Kuldigat, mis on vana Hansalinn ja Kuramaa hertsogkonna pealinn.

Õhtuks jõuame Palangasse. Leedu-Läti 1921. aasta piirilepinguga Kuramaa kubermangust Leedule läinud Palanga oli noorele riigile ainus väljapääs merele. Seetõttu arenes kiiresti edasi kuurort, mis oma 18 km pikkuse liivaranna, kordumatu rannapromenaadi, arvukate kohvikute ja merevaigumuuseumiga on muutunud pea kultuslikuks suvituskohaks.

2. päev

Leedu suuruselt kolmas linn Klaipeda, ajalooline saksa kultuuri süda ja Ida-Preisimaa keskus Memel.

Looduslikult kordumatu ligi 100 km pikkune ja kõige laiemas kohas vaid 4 km laiune Kura säär eraldab Kura lahte Läänemerest ja kinnitub suure maa külge Kaliningradi, vana Königsbergi lähistel. Pärast 16. sajandil toimunud metsaraiet hakkasid liivaluited „rändama.“ See on unikaalne vaatepilt inimese allajäämisest loodusjõududele. Ka sellist merelainete võimsust ei kohta Baltimaades mujal kui Kura säärel. Kura säär, mis kuulub UNESCO maailmapärandi nimistusse, on täna poolitatud Leedu ja Venemaa vahel. Mõlemas riigis on loodud maasäärt hõlmavad rahvuspargid.

Leedu maa-ala Kura säärel lõpeb tundelise Nidaga, kus kunagi asunud Thomas Manni suvekodu on muudetud muuseumiks.

3. päev

Liigume Leedu südamaa, Kaunase ja Vilniuse suunas. Kahe suurima Leedu linna vahele jäävad paigad, mida ei saa jätta külastamata.

Leedu Vabaõhumuuseum Rumšiškes’is on kahtlemata üks omapärasemaid ja suuremaid vabaõhu-etnograafia muuseumeid Euroopas. Näeme talupoegade ja ka linnainimeste traditsioonilist elulaadi läbi aegade, terveid fragmente küladest ja väikelinnast iseloomulike ehitistega, autentseid talusid koos veskite, sepikodade ja köögiviljaaedadega.

Gediminase ajal 12. sajandil esimese Leedu vürstiriigi pealinna Trakai lähistel Galve järve saarel on meile säilinud Vytautase ajal rajatud kindlus-võimukeskus. Suurvürsti residents on üks paremini restaureeritud keskaegseid losse Euroopas.

Kernaves asub Leedu tähtsain arheoloogiline kaitseala, mille tuumikuks on lähestikku asuvad 5 linnamäge, mis olid asustatud 8. – 14. sajandil. Piirkonna asustuse arengust annab ülevaate seal asuv muuseum.

4. päev

Käime läbi Šiauliai lähedal asuvalt Jurgaičiai linnamäelt, mis on tuntud Ristimäena. Sadade aastate jooksul on palverändurid viinud mäele riste ja praegu on neid seal üle 200 tuhande. 1993. aastal külastas Ristimäge legendaarne paavst Johannes Paulus II.

Tagasi tuleme läbi zemgalite maa Tērvete, Dobele ja Jelgava. Sealt edasi Riiga ja Tallinna.

Retke juhivad ajaloolane Andres Adamson ja geograaf Toomas Kümmel.

Ööbimised: 2 ööd Palanga lähedal kämpingus või külalistemajas, kolmas öö Vilniuse kesklinnas asuvas hostelis.

Lõuna- ja õhtusöögipeatusi teeme retkel piisavalt.

Pass või ID-kaart kaasa! Soovi korral ka telk.

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest neljapäeval kell 7.15, tagasi Tallinnas pühapäeval kell 21.

Sõidu hind koos hommikusöökidega Palangas, majutusega ja muuseumipiletitega täiskasvanutele, sh tudengitele ja pensionäridele 170 eurot, õpilastele 85 eurot.

Eelregistreerimine e-posti aadressil retked@looduseomnibuss.ee. Info tel. 5647 6297. Saadame kinnituse, kui olete registreeritud.

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetavad Eesti Energia ja KIK

Eesti Energia soodustus välismaistele reisidele ei laiene

Palanga promenaad ja kai. Foto: (CC) Algirdas / Wikipedia

 

Teated

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.