Avaleht

Muinasjutuline retk Eesti Rahva Muuseumisse Urmas Alenderit kuulama

25.10.2020 - 10:35

Pühapäeval, 25.oktoober 2020

 
Sõidame Tartusse ja veedame meeleoluka päeva Eesti Rahva Muuseumis.
Vaatame muinasjutunäitust "Elas kord", mis viib rännakule allmaailma ja imemetsa. Legendaarse raamatuillustraatori ja plakatikunstniku Siima Škopi sajandat sünniaastapäeva märkiv näitus galeriis on täiendus suurele muinasjutunäitusele.

 

Siima 100 

Sellel näitusel avaneb kaks muinasmaailma: Lumivalgekese, Pöial-Liisi, Une-Mati, Väikese Muki, kurjade kuningannade ja heade printside muinasjutuilm ning teisalt räigest poliitpropagandast kantud plakatlik utoopiline unelm. Mõlema loojaks on 1920. aastal Tartus sündinud, aga suurema osa elust Tallinnas elanud kunstnik Siima Škop.

Mõlemat maailma on ta kujutanud meisterlikult. Muinasjutupiltidega püüdis ta lapsi õnnelikumaks teha ja plakatitega leiba teenida. Näituse südamest leiate veel väikese ruumi tema lähedaste portreedega ja saate näha teda ennast filmis kõnelemas.

 
Vaatame ka maailma suurimat Muhu sukkade näitust "Meie argipäeva vidussepidamise aeg".
Rohkem kui sada aastat tagasi kooti Muhu saarel sukki, mis kuuluvad Eesti ja ilmselt kogu maailma kudumiskultuuri tippteoste hulka. Peenikesest lõngast uskumatult tihe kude, ülikeerulised kirjad ja pööraselt säravad värvid – neist sukkadest pole lihtsalt võimalik mööda vaadata.

Vanasti peeti Muhus vidussepidamise aega. Naised tulid ühte peresse kokku ning veetsid koos kududes ja juttu puhudes hämarat aega.
 
Argipäeva õhtud Kudujate Koopiaklubis on üsna sarnased, vardad võetakse kätte Muhus, Viljandis, Brüsselis või kus iganes mujal ning õhtu koos kudumise ja jutuvestmisega on hiirekliki kaugusel. Kahe aasta eest andis ligi sada naist lubaduse jaanipäevaks ehtsad Muhu sukad kududa. Jah, need on kudumise tippteosed, säravalt värvilised, eriliselt tihedad, oma sätitud mustritega.
 
Näitusel saab näha kudujate koopiaklubis valminud Muhu sukki ja kõiki Eesti muuseumites olevaid vanu Muhu sukki.
 

Pärast näituste vaatamist kuulame Jakob Hurda saalis Urmas Alenderi laulude kontserti "Kui mind enam ei ole".
Margus Vaher koos pianist Tarmo Sillaotsaga esitavad kontsertkava,mis juhatab meid läbi Alenderi loomingu: „Vaiki, kui võid”, „Kui mind enam ei ole”, „Teisel pool vett”, „Võta mind lehtede varju”, „Kollane koer”. Need on ainult mõned tähised selles eestlasele nii hingelähedases kavas.
 

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 10.00. Tagasi Tallinnas kell 20.30
 

Sõidu hind täiskasvanutele sh tudengid ja pensionärid koos ERM-i ekskursioonidega ja kontserdipiletiga 38 eurot, õpilastele 25 eurot ja lapsed, kes koolis ei käi tasuta.

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297. Saadame kinnituse ja arve.

 

PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

 

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

 

Jälgime nii bussisõidul kui ka retkel ohutusreegleid ja Terviseameti soovitusi.

 

Bussisõidul soovitame kasutada maski või salli. Bussis on olemas käte desinfitseerimisvahend.

 

Juhul kui on esinenud vähemalt üks järgmistest sümptomitest viimase kahe nädala jooksul:

 

Köha

Palavik 37,5°C

Hingamisraskused

Kurguvalu.

 

Olete olnud kuni 14 päeva enne retke algust kokku puutunud inimes(t)ega, kellel on diagnoositud koroonaviirus või esinevad asjakohased sümptomid.

 

Palume mitte tulla.

 
Maailma suurim Muhu sukkade näitus.Näituse kataloog Saara Kirjastus ja SIIMA ŠKOP 100 – JUUBELIKOMPLEKT! Kirjastus Hea Lugu

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.