Avaleht

"Linnast maale: reis kolhoosiaega". Nostalgiaretk Triin Ojariga

19.10.2019 - 09:00 - 18:00

Vabandame, kohad on täis!
Looduse Omnibuss Tallinn
Laupäeval, 19. oktoobril 2019

2019. aasta sügisest kuni 2020. aasta kevadeni toimub Eesti Vabaõhumuuseumi ja Looduse Omnibussi koostöös kuus avastusretke Eesti maapiirkondadesse, mis tutvustavad ajaloo- ja ehituskunstihuvilistele nõukogudeaegset maa-arhitektuuri ja eluolu. Väljasõitudel näeme nii ainulaadseid arhitektuuripärleid kui ka tüüpprojektide järgi valminud ehitisi, mis ilmestavad nõukogude loosungit erinevuste kaotamisest maa ja linna vahel. Retked on osaks Eesti Vabaõhumuuseumi uue eksponaathoone – 1964. aastal ehitatud kolhoosi kortermaja – avamiseks valmistumisel.

Esimene retk viib meid Ida-Harjumaale ja Harjumaa piiri taha Võsule. Sõidame marsruudil Aruküla – Salmistu – Võsu – Kuivoja – Haabneeme.

Raasiku vallas Aruküla alevikus asub endise Aruküla kolhoosi keskusasula. Aruküla kolhoos loodi 1968. aastal, kui ühendati ümbruskonna väikemajandid. Suurmajandile kohaselt alustati kohe modernse kolhoosikeskuse planeerimisega, mille tulemusel valmisid Arukülas mitmed omapärase arhitektuuriga kultuurihooned ning hulk kõigi mugavustega linnalikke kortermaju.

Pool sajandit kestnud nõukogude võim on jätnud meie maa-maastikele kustumatu jälje. Maapiirkondade ilmet ei kujundanud mitte üksnes põllumajandushooned, kolhoosikeskused ja üksikehitised, vaid ka süvenev puhkusekultuur puhkebaaside ning suvila- ja aianduskooperatiivide näol. Külastame 1960. aastate arhitektuurikeele head näidet „Eesti Tööstusprojekti“ puhkebaasi Salmistul ning 1970. aastaid esindavat, männimetsa alla ehitatud suvilakooperatiivi Võsul.

Maitsva lõunaga kostitame end Kuivoja puhkekeskuses ehk endises Loksa puhkebaasis.

Haabneemes tutvume oma aja ühe tuntuima ning jõukaima Eesti majandi, S. M. Kirovi nimelise näidiskalurikolhoosi hoonete kompleksiga. 1950. aastal loodud kolhoosi südames kujunes aastakümnete vältel välja omaette linnalik keskus, mille mõnigi ehitis on tänaseni kasutuses. Külastame ka kalurikolhoosi muuseumi järglast Rannarahva Muuseumi, kus näeme ainulaadset väljapanekut Kirovi näidiskalurikolhoosi ajaloost ja esemelisest pärandist.

Retke juhib Eesti Arhitektuurimuuseumi direktriss Triin Ojari.

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 9, tagasi Tallinnas kell 18.

Sõidu hind koos muuseumipileti ja lõunasöögiga (supp, praad, kook, kohv/tee) täiskasvanutele, sealhulgas tudengitele ja pensionäridele 25 eurot, õpilastele 15 eurot. Lapsed, kes veel koolis ei käi maksavad ainult söögi eest 10 eurot.

Registreerimine retked@looduseomnibuss.ee. Info tel. 5647 6297. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Saadame kinnituse ja arve.

Retk toimub koostöös Eesti Vabaõhumuuseumiga


Suvilad Võsul. Foto: Triin Aadli

 

Teated

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.