Avaleht

Kultuurilooline avastusretk Ott Sandrakuga Edela-Uusimaale

21.01.2023 - 05:45

 

Laupäeval 21.jaanuaril 2023
 

Vabandame kohad on täis 

Seekordne Looduse Omnibussi Soome-reis ei suundu Helsingist ida poole, nagu paar hiljuti toimunud jõululaadaretke, ega piirdu ka pealinna lähiümbrusega, nagu kahel juhul varemini Mardilaadal käies. Sedapuhku võtame kursi Helsingist läänekaarde ja veedame päeva Soome kõige rikkalikumal ajaloolisel kultuurmaastikul.

 

Sõit kulgeb kuni Inkooni mööda Suurt Rannateed, mis vanasti tuntud ka Kuningateena, uuemal ajal Hanko teena. Inkoost alates teeme vastupäevaringi läbi Mustio, Fiskari ja Karjaa ning lõpuks juba tuldud teed pidi tagasi. Vaatlused keskenduvad niisiis Inkoo, Pohja ja Karjaa kihelkondadele, tänase haldusjaotuse järgi tiirutame Inkoo valla idaosas ja Raasepori linna põhjaosas. Kogu see kant on hiliskeskajast tänaseni valdavalt rootsikeelne, mistõttu kaarti uurides või viitasid vaadates märkab kohe, et kohanimed on antud enamasti kahes keeles, kusjuures rootsipärane nimekuju on üldjuhul ametlikult esikohal. Soome keel on siiski kõikjal aina jõulisemalt esindatud.

 

Siinses tekstis ongi lihtsuse mõttes eelistatud soomepäraseid nimevariante. Kõnealust maanurka on põhjust pidada Soome tööstuse hälliks ja selle tunnismärkideks on kenasti korrashoitud vanad koskedele rajatud tööndusmõisad oma maalilise miljöö ja ilmekate ehitusansamblitega. Viiest meie teele jäävast teeme põhjalikumat tutvust Mustio ja
Fiskarsiga. Esimene on üldse vanim säilinu omasuguste seas ning selle härrastemaja iseäranis uhke ja suisa unikaalne. Fiskars on aga teadagi Soome kõige vanem firma ja üle ilma tuntud bränd, mille sünnikohas ootab lisaks ajaloolisele hoonestusele ka asjakohane muuseum ja palju muudki põnevat.

Sakraalarhitektuuri poole pealt saame näha nii soomepäraseid keskaegseid maakivikirikuid kui ka hilisemaid puukirikuid, kõik ikka eraldiseisvate omanäoliste kellatornidega. Lähemalt võtame uurida Inkoo ja Karjaa kirikut, mis on tõelised vana kunsti varakambrid. Inkoo sadamas üritame pealekauba ära näha paljuräägitud LNG-laeva nimega Exemplar. Kenas väikelinnas Karjaas, mille rootsikeelne nimi on juhuslikult Karis, anname endile paar tundi vaba aega vaatlemiseks, ostlemiseks ja einestamiseks.

 
 
 
Retke juhib ajaloolane Ott Sandrak.
 
 
 
 
Retk toimub koostöös Loodussõprade Seltsiga
Pass või ID kaart kaasa.
 
Registreerimisel vajame osaleja täpset ees ja perekonnanime, sünnikuupäev, kuu ja aasta ja telefon.
 
Kindlasti anda teada, kas soovite lisaks osta hommiku ja / või õhtusöögi rootsi lauas.
 
 
Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest laupäeval, 21.jaanuaril kell 5.45, Viking Line laev väljub A terminalist kell 7.00.
Tagasi Tallinnas kell 23.00
 
 
Sõidu hind koos laevapiletite, bussiekskursiooni, muuseumi, mõisa ja kirikute külastustega täiskasvanutele, sealhulgas pensionärid ja tudengid 98 eurot
Kooliõpilastele 75 eurot
 
 
Lisaks saab osta hommikusöögi 
 
Hommikusöökide hinnad:
Täiskasvanu - 15 €
laps 12-17 aastat - 8 €
laps 6 - 11 aastat - 5 €
 
Õhtusöökide hinnad:
Täiskasvanu - 25 €
laps 12-17 aastat - 14 €
laps 6 - 11 aastat - 7 €
 
 
 
 
Palume registreerida retked@looduseomnibuss.ee. Info telefonil 5647 6297. Vajalik täpne nimeline registreerimine koos sünnikuupäevaga laevapiletite ostmiseks. Palume kindlasti märkida, kas soovite hommiku ja õhtusöögiga või ilma. Saadame kinnituse ja arve.
 
Arved tuleb tasuda tähtajaks.
 
Reisile tuleb kaasa võtta ID kaart või pass.
 
Palume end registreerida, kui olete kindlad tulijad !

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.