Avaleht

EV100 – retk ajaloolisel kubermangupiiril Raikkülast Järvakanti

16.04.2017 - 11:00 - 19:00

Vabandame, kohad on täis
Looduse Omnibuss Tallinn
Pühapäeval, 16. aprillil 2017

Aprilli keskpaigas möödub 100 aastat päevast, mil eestlaste asualad said ühendatud ning tekkis meie riigi kontuur. Tähistame seda sündmust 16. aprillil rahvamatkaga ja avame Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva pidustused. Osaleme meiegi Looduse Omnibussiga EV100 avasündmusel „Pidu algab!“ lõigul Paka mäelt Järvakanti.

Alustame Paka mäelt, kuhu kõik ümberkaudsed rahvahõimud muistsel ajal leppenõupidamiseks kogunesid. Mis võiks olla veel veenvam tunnistus eestlaste muistsest parlamendist? Paka mäel on ka hiljem olnud eestlaste ajaloos märgiline tähendus: 1343. aastal süüdati seal suur tulelõke ülestõusu märgiks ning Eesti ainus kahetorniline maakirik, Rapla kirik, on ehitatud just siit murtud paest.

Paika tutvustab Margus Mikomägi.

Käime Raikküla mõisas, mille 1833. aastal ostis tollane Venemaa rahandusminister Cancrin. Mõis jäi hiljem ta väimehele Alexander Keyserlingile, kelle ajal oli seal elav kultuurielu, teiste seas käis siin külas ka hilisem Saksamaa ühendaja kantsler Otto von Bismarck. Viimane mõisnik oli aga ilmakuulus Hermann Keyserling.

Mõisat näitab praegune peremees Ivo Lambing.

Teele jäävad ka Uku Masingu mälestustuba ja Enn Vetemaa sünnikoht. Purkus on avatud Eesti Huumorimuuseum, mis asutati aasta tagasi.

Matka pikkust saab igaüks vastavalt oma soovidele valida, kui palju jalutada ja kui palju sõita bussiga.

Järvakandis on avatud klaasimuuseum ja töötoad, kiigata saab Klaasikotta ja soetada klaasmeeneid Klaasipealinnast. Kultuurihallis on kevadlaat, suurelt ekraanilt saab näha ERR-i ülekannet EV100 avasündmusest. Pakutakse „Vabariigi suppi“, kell 16 algab kontsert taidlejatelt, ekspertmatkajate tänamine ja sõnavõtud.

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 11, tagasi Tallinnas kell 19.

Sõidu hind täiskasvanutele 10, õpilastele 5 eurot. Lastele, kes veel koolis ei käi tasuta.

Palume registreerida retked@looduseomnibuss.ee või telefonil 5647 6297.

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetavad Eesti Energia ja KIK.

Eesti Energia kliendid saavad osaleda Looduse Omnibussi retkedel 10% soodsamalt.

Soodustuse kasutamise info leiate Eesti Energia kodulehelt energia.ee/pakkumised

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.