Avaleht

Eelteade: Looduse Omnibussi suur ajaloo- ja loodusretk Georgiasse Kahheetiasse 4.–12. septembril 2018

27.06.2018 - 11:06 - 11:07

Vabandame, eelregistreerimine on lõppenud!
Looduse Omnibuss
4.-12. septembril 2018

Kui viinamarjad on küpsenud, algab septembris Iidses Sakartvelos rtveli. Rtveli on traditsiooniline viinamarjade koristuspidu. See on õige aeg külastada Kahheetiat. Georgia idaosas, selle maa veinitootmise südames Kahheetias lõhnavad veinikeldrid ehk maran'id ja kõik teed hakkavad täituma  viinamarjakoormatega. Viinamarjade koristuspeost rtvelist on Georgias kujunenud eksistentsiaalsuse, rahvusliku identiteedi ja ellujäämise sümbol. Gruusia veinil on sümboolne tähendus ja mitmed tooted on saanud tõeliseks ikooniks. Veinivalmistamise kultus on Gruusia kultuuri ja religiooni oluline osa.

Looduse Omnibussi selle aasta suur reis viibki meid sellesse ajaloost, kultuurist ja loodusest küllastunud imelisse paika. Kahheetia – see on Kaukasuse peaaheliku nõlvad, Alazani ja Iori subtroopiline org, stepi talikarjamaad ja Gareja poolkõrb kristliku ja islami maailma piiril. Kahheetia kogu looduslik mitmekesisus, mis rullub meie silme ees lahti vaid päikesetõusust päikeseloojanguni, on kirjeldamatu kogemus mida mujal maailmas sellises täiuses vaevalt kohata võib.

Kuid Kahheetia on seal elavad inimesed, kes valmistavad veini juba 8000 aastat ainulaadsel ainult sellele maailmakandile omasel viisil, maa sees asuvates savinõudes kvevrides, hoiavad visalt elus kordumatut toidutraditsiooni ja peavad oma identiteedi aluseks sealt alguse saanud kristluse kujunemist tänapäeva lääne tsivilisatsiooni aluseks.

Georgias on sulandunud paljude kultuuride, erinevate impeeriumide ja rahvaste kombed väga omanäoliseks mustriks. Kahheetia on Georgia osa, kus seda on võimalik parimal moel mõtestada.

Kahheetias kohtame väärikaid jälgi Kahheetia kahest ajaloolisest iseolemise perioodist kuningriigina, osana ühtse Georgia nn kuldajast kui ka arvukate vallutajate mahajäetud kultuurikihistutest. Kuid miski ei ole pika ajaloo vältel suutnud murda Georgia ja Kahheetia iseolemise lugu ja tahet.

Looduse Omnibussi loodus- ja kultuurireisi programm 04.09 – 12.09.2018
Meie giidiks on geograaf, ajakirjanik ja suur Georgia sõber Toomas Kümmel.

1. PÄEV Tallinn – Riia - Tbilisi

Sõidame Tallinnast bussiga Riia lennujaama ja stardime päeva viimastel tundidel Tbilisi lennuga.

2. PÄEV Tbilisi - Telavi – Alaverdi – Ikalto

Tbilisi lennujaama jõuame varahommikul ning sõidame kohe Kahheetia pealinna Telavisse, kuhu jääme hotelli järgnevateks päevadeks ja öödeks. Hotellis puhanud, käime algatuseks tutvumas Telavi turu ja Irakli II rajatud kindlusega. Pealelõunal teeme väljasõidu Kahheetia esimese kuningriigi ajal 11. sajandil ehitatud Alaverdi katedraali ja kloostrikompleksi ning Ikalto kloostri ja akadeemia juurde kus tegutses ka Šota Rustaveli. Õhtusöök Telavis. Ööbimine hotellis Old Telavi viiel järgneval ööl.

Telavi on Kahheetia piirkonna keskus ja pealinn, kus elab ligi 20 000 elanikku. Linn asub ligi 500 m kõrgusel merepinnast ja 70 km kaugusel Tbilisist. Telavi sõpruslinnade seas on ka Viljandi.

Telavis on kõik keskusele iseloomulik: raudteejaam, lennuväli, draamateater jne. Telavi on Georgia vanimaid keskusi Tbilisi, Mtsheta ja Kutaisi kõrval. Telavit mainitakse ürikutes alates I–II sajandist pärast Kristust, kuid siin ei ole säilinud väga vanu ehitisi. Tema mõtteliseks ajalooliseks südameks on kuningas Irakli II loss koos seda ümbritseva kindlusega ja see rajati alles XVIII sajandi lõpul. Lossis, kus Irakli II sündis ja kasvas, on muuseum. Kindluse ees asub vaateplatvorm, kust avaneb vaade Alazani orule.

Alaverdi katedraal ehitati XI sajandi esimesel veerandil ja oli kuni Sameba katedraali ehitamiseni Tbilisis Georgia kõige kõrgem pühakoda (gruusia keeles sameba – püha kolmainsus; hvtaeba – püha vaim). Alaverdi katedraali hävitasid võõrvallutajad korduvalt, kuid ikka ja jälle ehitati see üles. Kuulub UNESCO kultuuripärandi nimistusse.

Ikalto klooster ja akadeemia. Kloostri rajas püha Zenon VI sajandil. Kloostri juurde rajati XII sajandil David Ehitaja ajal akadeemia, mis oli tollase Georgia ala üks kultuuriline keskus. Akadeemias õpetas kuulus filosoof Arsen Ikaltoeli, kelle üheks õpilaseks oli ka Šota Rustaveli.

3. PÄEV Gremi – Nekresi - Kvareli

Teeme terve päeva pikkuse väljasõidu Kvareli rajooni. Teel Kvarelisse külastame kunagise Kahheetia kuningriigi pealinna Gremit ja iidset Nekresi asulat ning 6. sajandil rajatud kloostrit. Kvarelis külastame veinikompanii „Khareba“ veinihoidlat kaljusse raiutud tunnelites, mis on väidetavalt maailma pikimad. Veinide degusteerimine.

Gremi oli Kahheetia kuningriigi pealinn XVI–XVII sajandil. Kindluse ja inglite kiriku rajas kuningas Levan Kakheti. Pärsia šahhi Abbas I väed tegid linna maatasa 1615. XVII sajandil viidi pealinn üle Telavisse.

Nekresi on iidne asula, mille juurde rajati VI sajandil klooster. Asutajaks oli üks nn Süüria isadest (Süüria või teise arvamuse kohaselt Süürias õppinud gruusia mungad) Abo (Abibos) Nekresi. Georgia ametlikes turismiteatmikes kohtab sageli väidet, et vanim pühakoda on Bolnisi Sioni (ehitatud 478–493), mis asub Kvemo-Kartlis. Ometi on Nekresis tänaseni alles alla Alazani orgu vaatav juba IV sajandil rajatud algeline pühakoda.

Kvarelis külastame veinikompanii „Khareba“ kaljutunneleid-veinihoidlat, mis on rajatud juba soveti ajal. „Khareba“ alustas tegevust 1997. aastal. Toodetakse Georgia eri piirkondades kasvavatest viinamarjadest veine ja brändit. Degusteerimiseks on kompanii Euroopa meetodil ja iidsel Georgia meetodil (kääritatud maa sees hoitavates erilistes savinõudes kvevrides koos rootsudega) toodetud veinid.

4. PÄEV Lagodekhi rahvuspark

Tõmbame veidi hinge ja naudime Kaukasuse peaheliku jalamil imelist loodust. Lagodekhi looduskaitsealal, mida nimetatakse küll ka rahvuspargiks saab igaüks oma võimeid hinnates valida matkamiseks sobiva loodusraja või jääda looduskaunisse paika piknikule.

Lagodekhi looduskaitseala moodustati juba 1912. aastal Venemaa Geograafia Seltsi eestvõttel. 2003. aastal jagati looduskaitseala kaheks, kus kehtivad erinevad režiimid külastamiseks. Range režiimiga ala (19 749 ha) on külastamiseks suletud ja avatud vaid uurijatele. Rahvusliku avatud kaitseala (4702 ha) piirid jooksevad põhjas kokku Vene Föderatsiooni Dagestani Vabariigiga ja kagus Aserbaidžaaniga. Georgia ja Aserbaidžaani vahel on sõlmitud kokkulepe, et jalakäijatest külastajad võivad vabalt looduskaitseala piires ületada Aserbaidžaani piiri. Looduskaitseala asub Kaukasuse peaaheliku lõunanõlvadel. Kõrguste vahe varieerub 590–3500 meetrini. Kaukasuse peaaheliku lõunanõlvalt voolavad looduskaitseala piirides alla Alazani orgu mitmed jõed (Ninoskhevi, Shromiskhevi, Lagodekhistskali, Matsimistskali), moodustades maalilisi jugasid. Neist Matsimistskali on piirijõeks Georgia ja Aserbaidžaani vahel.

Looduskaitseala keskuses on ülevaade territooriumi looduslikest vaatamisväärsustest, loomastikust ja taimestikust. Avatud rahvuslikule looduskaitsealale on matkajatele kujundatud viis loodusrada: Rotsho ja Ninoskhevi joani, XI sajandist pärit Machistsikhe kindluse juurde, Hala­Hel mägijärveni ning nn looduse õpperada, mis on peamiselt noortele õppuritele mõeldud.

5. PÄEV Mirzaani - Sighnaghi – Bodbe

Külastame Georgia kultuskunstniku Niko Pirosmani sünnikohta Mirzaani külas. Seal on muuseum, tema sünnimaja ja spetsiaalselt ehitatud maaligalerii. Näha seda suhteliselt räämas küla keskel, kus elu oleks otsekui 100 aastat tagasi seisma jäänud, on omaette sürrealistlik vaatepilt. Pirosmani maalid galeriis ja tema elukäiku puudutav väljapanek on aga kahtlemata omaette elamus.

Külastame Sighnaghi – kaljunõlval asuvat Kahheetia renoveeritud turismikeskust, sealset nn Väikest Hiina Müüri ja suurepärast koduloomuuseumi.

Signaghit peetakse Kahheetia uuema aja turismi peamiseks sihtpunktiks pealiskaudsemale Euroopa külastajale. Linn renoveeriti turismiobjektiks jõudsalt alates 2005. aastast. See kõigest 2000 elanikuga linnake pidi saama Georgia turisminäoks Kahheetias. Alustati nö fassaadide linnast, vanade elukvartalite hoonetel restaureeriti ainult fassaadid. Tänaseks on aga enamus linnakesest saanud värske ja toimiva näo. Hooned eri tasanditel terrassidel, mida ühendavad kitsad tänavad loovadki turistidele meelepärase miljöö.

Peamiseks vaatamisväärsuseks on nn Väike Hiina Müür. Linnas ja selle ümbruses on säilinud Georgia kõige suurem ja tuntum kindlus oma müüridega. Kindluse kaljunõlvadel 4,5 km pikkuselt roomavatel müüridel on säilinud 28 valvetorni, kust avanevad lummavad vaated Alazani orule.

Külastasime ka Sighnaghi koduloomuuseumi, mis on kindlasti Georgia omasuguste seas üks parimaid ja kus leidub ka Niko Pirosmani (Pirosmanashvili) haruldaste maalide väljapanek.

Sighnaghist vaid 2 km kaugusel asub Püha Nino klooster. Bodbes asuva kloostri keskel asub Püha Georgi kirik, Sighnaghi piiskopkonna keskus. Sinna kõrvale ehitatakse ka püha Nino kirikut. Püha Nino, oli ristiusu kuulutajaks 4.sajandil kui Georgia teise riigina maailmas kuulutas selle riigiusuks. Nino haud asub hauakabelis ja on kristlaste jaoks üks tähtsamaid pühamuid Georgias.

6. PÄEV David Gareja kloostrikompleks

Sel päeval kulgeb meie retk läbi Sagarejo ja poolkõrbelise soolajärvedega Iori platoo David Gareja kloostrikompleksini, mille rajamine on seotud 6. sajandi alul Georgias tegutsenud "Süüria isadega" – ristiusku levitanud kolmeteistkümne mungaga. Vapustava ajalooga kloostrikompleksis kujunes ka oma kirjanduskoolkond. Tublimad ronijad saavad külastada ka mäeaheliku harjal asuvat unikaalset Udabino koobaskloostrit kristliku ja islami tsivilisatsiooni piiril. Ühe lühikese päeva jooksul jõuame näha viljakat subtroopikat, steppi ja poolkõrbe.

David Gareja kloostrikompleks on Georgia kultuuri- ja ajaloopärandi üheks uhkuseks. Kloostrite rajamine on seotud 6. sajandi alguses Georgias tegutsenud "Süüria isadega" – ristiusku levitanud 13. mungaga. Püha David pidas algul jutlusi Tbilisi lähistel ning siirdus siis praeguse Georgia ala kõige veevaesemasse piirkonda ja alustas kloostri rajamist Udabno mäeaheliku (kõrgeim punkt 878 m) põhjanõlvale. Oma tegevuse algul toitusid nad üksikutest taimedest ja põdrapiimast. Davidi palvete peale juhtus ime ja kloostri läheduses avanes allikas, ainus joogiveeallikas kogu piirkonnas. Allikat hakati kutsuma Davidi pisarateks. Pärast tema surma maeti ta Issanda Muutmise kirikusse ja tema kirst on kloostri suurim reliikvia.

Udabno koobaskloostrite võrgustik rajati 9. sajandil ja seal toimis eriline askees. Kõige helgem aeg kloostri elus oli 11.–13. sajandil. Udabno kloostril oli kogu selles kloostrite süsteemis eriline vaimne koht. Udabno mäe lõunakülg kuulub praegu Aserbaidžaanile. See piirkond Georgiast anti aseritele bolševike ajal talikarjamaadeks. Gruusia on korduvalt pakkunud territooriumide vahetust. Viimati teatasid aserid 2006. aastal ametlikult, et „territooriumide vahetusel pole kahe riigi suhetes kohta“.

7. PÄEV Telavi - Mtsheta – Ananuri - Tbilisi

Jätame maha koduseks saanud Kahheetia ja suundume lääne poole ajaloolisse Kharthlisse. Ajaloos on Kahheetia ja Kharthli olnud ka üks kuningriik. Meie teekond kulgeb üle maalilise ja elamusterohke Gombori aheliku. Jõuame Georgia iidsesse pealinna Mtshetasse, külastame Georgia ortodoksi kiriku patriarhaadi tähtsaimat katedraali Svetitshovelit, mis on olnud Georgia kuningate kroonimis- ja matmispaigaks läbi aegade. Svetitshovelis on mitmeid ristiusu väga olulisi pühasid reliikviaid nagu näiteks kitoon mida Jeesus kandis ristil jt.

Mtsheta on Georgia iidne pealinn enne Tbilisit. Mtshetas asub Georgia kiriku patriarhaadi tähtsaim katedraal, Svetitshoveli. Mtsheta esilekerkimist tingis asukoht Aragvi ja Kura jõgede ühinemiskohal ja oluliste kaubateede ääres. Esimese linnana Iga- Georgias ajaloolise Ibeeria aladel tekkiski Armazi ja teisena Mtsheta. 4. sajandil elas seal püha Nino ja just seal toimusid kõik Gruusia ristimisega seotud olulisemad sündmused. Juba 6. sajandil hakkas pealinn tasapisi Tbilisisse liikuma. 736. aastal tegid linna maatasa araablaste väesalgad eesotsas Mervanaga. 1930. aastatel rajasid bolševikud sinna HEJ, mis tõstis Kura ja Aragvi veetaset mitukümmend meetrit. Omaaegne linn kaljudel muutus külaks järve madalal kaldal.

Mtshetast liigume põhjapoole ja hakkame tõusma Kaukasuse peaahelikule mööda Georgia suurt sõjateed. See on ajalooline ja kõige tähtsam ühendustee üle Kaukasuse peaaheliku. Suurel sõjateel külastame Ananuri kindlust. Ananuri on üks Gruusia külastatumaid kohti. See on klassikaline paari kirikuga kindlus, millel on 11. sajandist pärit kaitsetorn. Ananuri kindlusekompleks asub Zhinvali türkiissinise veesilmaga veehoidla kallastel. Kindluses elasid omal ajal Aragvi hertsogid. Need hertsogid kuulusid mõjukasse feodaaldünastiasse, mis piirkonda 13. sajandist saadik valitses, kuni konkurendid selle kukutasid. Maa läks üle Kharthli-Kahheetia kuningale Irakli II-le. Kindlusest avanevad uhked vaated. Ananuri asub Tbilisist u 65 km kaugusel.

Õhtuks jõuame Tbilisisse, kus majutame end kuni reisi lõpuni hotelli.

8. PÄEV Tbilisi

Ennelõunal teeme Tbilisi vanalinnas jalgsi linnaekskursiooni. Pärastlõunal on igal ühel vaba voli tutvuda Georgia pealinnaga ja sisustada aega omal äranägemisel.

9. PÄEV Tbilisi – Riia - Tallinn

Väike puhkus hotellis ja varastel hommikutundidel asume teele lennujaama. Varajastel hommikutundidel startiv lend toob meid Riiga, kust hommikul alustame bussiga teekonda tagasi Tallinna.

Algab registreerimine. Oma osavõtusoovist palume teada anda e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Kindlasti lisada juurde ka oma telefoninumber, et saaksime Teiega ühendust võtta.

Palume kannatust, huvi sõidu vastu on väga suur. Alustame eelregistreerunutele vastamist neljapäeval, 14.06.

Lisainfo: tel. 5647 6297, Jaan Riis

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.