Avaleht

Aiaretk Helve Vaarmanni juurde - Alaveres kestab sireliaeg

12.06.2023 - 17:00

Esmaspäeval 12.juuni 2023

 

Vabanes 5 kohta!

Ootame igal kevadel sirelite õitseaega. Kui sirelid lõpetavad, siis oleks nagu üks ilus osa tänavusest aastast läbi ja suvi tüürib ruttu jaanipäeva ja küpsemise suunas. Esmaspäeval, 12. juunil sõidame Harjumaale Alavere ja Rasivere küla piirile, kus Helve Vaarmanni Loo talus sireliaeg alles kestab. Sirelihuvi sütitas temas aastate eest Raplamaal elav sireliaretaja Aavo Mägi. Nüüd on Helve Vaarmanni kogus u 60 sireliliiki ja sorti, seal on esindatud  nii Adolf Vaigla kui Aavo Mägi aretised, kuid on ka näiteks Prestoni sireli sorte, mida Eestis veel vähe kasvatatakse. See viga tuleks ära parandada, sest Kanadast pärit Prestoni sirelid on meie kliimasse sobivatest sirelitest kõige hilisemad, need võivad puhkeda isegi kaks nädalat hiljem kui ungari sirelid ja nendega saame pikendada imelist sireliaja peaaegu juuni lõpuni.

Helve Vaarmann on tuntud kui väga ettevõtliku Anija aiandusseltsi juht. Aiandust on ta õppinud nii Räpinas kui Luual, ta on nooruses töötanud floristina, hiljem õpetanud kodukandis lastele loodusaineid, praegu töötab Helve aga aiakujundajana ja loob seega põnevaid aedu ka teistele.

Loo talu asub Harjumaal üsna jahedas paigas, põldude vahel paiknevast aiast  käivad üle jahedad tuuled. Tänavune kevad on seal kimbutanud hiliste öökülmadega ning nurjanud kahjuks perenaise plaani näidata huvilistele korraga õitsvaid sireleid ja õitsema ajatatud daaliaid. Külmanäpistusi on tunda saanud ka näiteks monardad ja siidpöörised. Kuid aias on ikka palju vaadata: Helve umbes kahehektariline valdus koosneb kollektsiooniaiast, kuhu muuhulgas on kogutud Eestis aretatud kuuse-, elulõnaga, sireli- ja roosisorte,  Kunksmoori aiast (ravimtaimed), Elurikkuse aiast, okaspuude kogust, kus perenaine on asjatundliku pintseerimise ja vormilõikusega puukestele huvitavama kuju andnud ja Elurikkuse aiast, kus ilutaimed kasvavad omapärastes kooslustes.

Anija aiandusselts on korraldanud harivaid aiapäevi ja kursusi: alles hiljuti oli Helve Vaarmanni aias näiteks okaspuude pintseerimise õppus. Kuna tänavune keerukas kevad on aedades palju kahju teinud, lubas perenaine meie grupile lisaks oma valduse tutvustamisele rääkida ka sellest, millised nipid aitavad kahjustatud või valesse kohta kasvama sattunud taimi turgutada, kuidas kasutada seltsilistaimi jpm. Tema aias  tõrjuvad pahalasi rooside kallalt eemale nt lõhnataimed. 2022. aastal valis ajakiri Maakodu oma võistlusel Helve Vaarmanni aia kõige ilusamaks koduaiaks.

 

Avatud aiakohvik, osta saab kohvi ja võileibu.

 

Aiaretke juhib Meeli Müüripeal.

 

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 17.00 Tagasi
Tallinnas kell 21.30

Sõidu hind 25 eurot.

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

Teated

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.