Avaleht

Uudisvoogude koguja

Talvituvad arusisalikud

Looduskalendri uudised - 18. Oktoober 2017 - 15:15

Talvituvad arusisalikud multši all

Oktoobrikuus ilmade jahenedes saab vilgas elu sisalikel läbi. Jahedus suunab väikeloomad rohu ja kõdu alla juuretühemikesse ja teiste loomade käikudesse maa alla, kus on soojem ja kuivem.

Talvel lumeteki all võib pakase ajal langeda temperatuur vaid mõni kraad alla nulli. Kaks kuni kolm külmakraadi on talveunes sisalikule talutav jahedus.

15. oktoobril avastati Peetri aleviku ühes aias vaarikate all multši liigutades talvituvate arusisalike pesa. Taastati endine olukord, et sisalikud saaksid multši all edasi puhata.

Pildigalerii: Estbirdingu sügisretk Lahemaal

Looduskalendri uudised - 18. Oktoober 2017 - 12:12

Eelmisel nädalavahetusel, 13.-15. oktoobril toimus Estbirdingu sügisretk Lahemaal. Kahel hommikul vaadeldi rännet Pedassaare neemel ning külastati Lahemaa parimaid linnupaiku. Laupäeval toimus Ojaäärse loodusmajas ettekandekoosolek.

Püüame porikuu valgust

Looduskalendri uudised - 18. Oktoober 2017 - 9:09

Oktoobrikuu lõpp pakub loodusesõbrale lummavaid värvitoone. Küllap igaüks on kogenud, kuivõrd keeruline on neid pildile püüda. Päevad on lühikesed ja valgust napib.

28. oktoobril saab Silma Õpikojas oma pildistamisoskust tublisti parandada. Loodusfotograaf Arne Ader näitab, kuidas hämarates oludes lummavaid pilte teha.

Öökulli akadeemia - kas eestlased on metsarahvas?

Looduskalendri uudised - 18. Oktoober 2017 - 8:08

19. oktoobril kell 18 ootame taas kõiki Öökulli akadeemiasse, külas on folklorist Madis Arukask ning jututeemaks eestlased kui metsarahvas rahvausundilises plaanis.

Loodusmuuseumi loodusõhtul vaatame inimese ja metsa suhet traditsioonilises rahvakultuuris ja tänapäeval – varasemat rahvausku uurides ning seda meie läänemeresoome sugulasrahvaste omaga võrreldes proovime teha järeldusi erinevate tõekspidamiste ja nende muutumiste kohta ajas. Kas ja kui suured on erinevused? Tule akadeemiasse ja arutleme üheskoos!

Kes rästastest ja millal on lahkumas?

Looduskalendri uudised - 17. Oktoober 2017 - 19:19

 

Vainurästas       Turdus iliacus

 

Hoburästas         Turdus viscivorus

 

Lühinokk-hanede Teravmägede asurkonna küttimine rajaneb täpsele seireandmestikule

Looduskalendri uudised - 17. Oktoober 2017 - 12:12

Keegi ei oska öelda jahihooajal kütitud partide ja hanede täpset hulka, kuid just sellest võib sõltuda edasine asurkonna suurus, vanuseline koosseis, sugude suhe, käitumine ja levik. Seepärast on kütitud lindude kohta võimalikult täpse informatsiooni kogumine oluliseks abiks populatsiooni üldise seisundi hindamisel. Tegelikkusele võimalikult ligilähedane hinnang võimaldab parte ja hanesid küttida ka jätkusuutlikult arvukust vähendamata.

Lina-tähtöölane sügisastril

Looduskalendri uudised - 17. Oktoober 2017 - 12:12

Keegi ei oska öelda jahihooajal kütitud partide ja hanede täpset hulka, kuid just sellest võib sõltuda edasine asurkonna suurus, vanuseline koosseis, sugude suhe, käitumine ja levik. Seepärast on kütitud lindude kohta võimalikult täpse informatsiooni kogumine oluliseks abiks populatsiooni üldise seisundi hindamisel. Tegelikkusele võimalikult ligilähedane hinnang võimaldab parte ja hanesid küttida ka jätkusuutlikult arvukust vähendamata.

41. NÄDAL 9.10.2017.-15.10.2017. Jõgeva ümbruses

Looduskalendri uudised - 17. Oktoober 2017 - 8:08

Pedja jõe luht nädala lõpus

Sajud jätkusid ja päikest paistis ainult pühapäeval. Nädala sajusummaks kogunes 43 mm. Kõige rohkem tuli vihma kolmapäeval ja neljapäeval.

Ujuvad õunad

Pedja jõgi tõusis üle kallaste ja pardid ujusid rohumaadele kogunenud veelompidel. Vesi läikis kohati ka põldudel, tallatud kohtades.

Hoia vilju kandvatel puudel pilk peal

Looduskalendri uudised - 16. Oktoober 2017 - 19:19

 

Musträstas          Turdus merula

 

Saatjatega sookurgede sügisränne

Looduskalendri uudised - 16. Oktoober 2017 - 10:10

Mustakurmu edastab meile sügisrände teekonna

Nagu arvata võis, alustasid möödunud nädalavahetusel sügisrännet ka satkured „Mustakurmu“ ja „Hauka 3“.

„Hauka 3“ alustas rännet 13. oktoobril ja jõudis 15. oktoobri pärastlõunal Rokiškise linna lähistele Leedu keskosas. Tema esimese rändehüppepikkus oli ligikaudu 220 km.

Jõhvikalkäik 26. septembril

Looduskalendri uudised - 15. Oktoober 2017 - 14:14

Jõhvikas on tõeline terviseallikas. Võtsime Mesi Tare paadilaenutusest paadid, Tauno Laasik paljastas meile hea jõhvikakoha ning tarkusi jagasid Kristel Vilbaste ning Mikk Sarv

Kaunid lodjapuud

Looduskalendri uudised - 15. Oktoober 2017 - 10:10

 

Harilik lodjapuu      Viburnum opulus

 

Sügisel köidavad justkui tahtmatult meie tähelepanu kõik marju kandvad puud ja põõsad, aga lodjapuu on nende seas ikka tõeline kaunitar.

Eesti metsadele appi!

Looduskalendri uudised - 14. Oktoober 2017 - 14:14

Eilsete metsajuttude jätkuks mõtlen täna sellele, et meie elus on miskit, mis on rahva koos püsimiseks emakeelest veelgi olulisem: see on meie maailmavaade. Kui kokku saavad kõrge riigiametnik ja puukallistaja, siis ühisest eesti keelest omavaheliseks viljakaks aruteluks paraku ei piisa.

Ühtedele võib olla mets puude kogum tihumeetrites, mida saab konverteerida rahaks. Teistele on see imeline elurikkuse võrgustik, mis üllatab oma iluga ja teiseneb salamisi meie kõigi rõõmuks.

Läbirändel märkame arvukalt viuparte

Looduskalendri uudised - 14. Oktoober 2017 - 10:10

 

Viupart       Anas penelope

 

Septembris alanud läbiränne kestab kogu oktoobrikuu. Meil pesitsetakse peamiselt Ida-Eestis, aga vähearvukalt kuni sadakond paari.

Eesti Looduse fotovõistlus - 2017

Looduskalendri uudised - 13. Oktoober 2017 - 12:12

Tõnu Noorits – Eesti Looduse eriauhind 2015

Võistluse tarvis saab fotosid saab üles laadida kuni 1. novembri keskööni, aadressil: http://fotovoistlus.horisont.ee

Fotol peavad olema jäädvustatud Eestis vabalt looduses elavad loomad, taimed või seened, üksi või mitmekesi.

Fotod inimesega harjunud loomadest või istutatud taimedest võistlevad ainult noorte kategooriates „Koduloom“ ja „Aiataim“.

Pildistatud loom, taim või seen peab olema äratuntav ning foto autoril võimalikult täpselt määratud.

Eesti teadlased lähevad appi kaitsma Valgevene suur-konnakotkaid

Looduskalendri uudised - 13. Oktoober 2017 - 10:10

Sander on üks lindudest, kelle külge on kinnitatud saatja, mis linnu rändeteekonda registreerib. DNA uuringu põhjal osutus Sander suur- ja väike-konnakotka hübriidiks

Sookureränne hakkab lõpule jõudma

Looduskalendri uudised - 12. Oktoober 2017 - 15:15

„Mustakurmu“ ja linnumehed Ivar Ojaste ja Uko Blieve

 

Head sookuresõbrad!

 

Sookurgede sügisränne hakkab lõpule jõudma ning vaadates homseid ilmaprognoose ja ilmakaarte, siis tundub, et meie selle suve kaks viimast satkurge „Hauka 3“ ja „Mustakurmu“ on veel Eestimaal, kuigi juba kodupiirkonnast lõuna pool. Loodetavasti kulgeb nende ränne Ukraina kaudu Etioopiasse. Lõuna-Ukrainas, Askania-Novas ootab neid juba ees eelmise suve noorkurg „Ahja 5„ kes sealkandis kogu tänavuse suve veetis!

Maksakud puudel

Looduskalendri uudised - 12. Oktoober 2017 - 12:12

 

Maksak ehk rusuk          Fistulina hepatica

 

Maksakuid on kerge tunnistada sest sarnaseid lihakalt punaseid puudel kasvavaid torikseeni lihtsalt pole. Puuseente alusel võib uudistaja märgata eraldi hoidvaid miniatuurseid ja eraldi hoiduvaid kollaseid torukesi nagu makaronipaki otsa…

Enne, kui kaob kasekuld

Looduskalendri uudised - 12. Oktoober 2017 - 10:10

 

Arukask        Betula pendula

 

Sookask        Betula pubescens

 

Ilmad on muutunud sügisesteks, tugevad tuuled igapäevasteks kaaslasteks, aga kasekuld ilmestab metsateedel veel okaspuude rohelust.

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.