Avaleht

Uudisvoogude koguja

Kärestikel tegutsev talivõõras

Looduskalendri uudised - 19. Veebruar 2018 - 14:14

 

Vesipapp       Cinclus cinclus

 

Jäävaba kärestikulisele jõelõigu läheduses, mõne vanema veskitammi alla sattudes peaks veepiiril toimuvat veidi tähelepanelikumalt jälgima.

VIDEO: metskitsede söödaplatsilt ja sokkude sarvekasvust

Looduskalendri uudised - 19. Veebruar 2018 - 12:12

 

Metskits ehk kaber       Capreolus capreolus

 

Tänavune talv on seni metskitsedele kerge olnud: lumikate pole eriti sügav, kattes maad alles loetud nädalate jagu.

VIDEO: talvikeste salgad

Looduskalendri uudised - 18. Veebruar 2018 - 10:10

Talvike          Emberiza citrinella

 

Talilinnukaamera - harakas

Looduskalendri uudised - 17. Veebruar 2018 - 16:16

Kui juhtub, et rasvapall on pärast toidumaja juurde üles riputamist juba mõne minutiga kadunud, võib kahtlustada harakat. Harakas, nagu teisedki vareslased, on nutikas lind, kes toidu leidmisel ja kättesaamisel on väga osav. Ka veebikaameraga toidumajalt on harakad rasvapalle korduvalt minema viinud.

Harakad / foto: Arne Ader (www.loodusemees.ee)

Eesti loodusraamatud saja aasta jooksul

Looduskalendri uudised - 17. Veebruar 2018 - 12:12

Kevad on meie poole teel!

 

Tihased laulavad hommikuti ka suure pakasega suvistest sitsikleitidest. Päikesetõusul alustab üks laterna all oma hõiskavat rida ja teise laterna alt vastab talle kohe teine. Ja hakid kükitavad kenasti paarides, justkui peaks igikestvat sõbrapäeva. Kuigi õues on aegajalt krõbe pakane, hakkab samal ajal pilvede vahelt välja hüppav päike kohe lund sulatama. Majaveeres jookseb päikese käes lumeäär silmnähtavalt minutitega seinast eemale. Päikesesoe toob tasapisi kevade.

FILMIVARAMU: "Ilus on maa"

Looduskalendri uudised - 17. Veebruar 2018 - 0:44

„Ilus on maa“ – EV 100 raames on hea heita pilk viimase kolmandiku algusaastatele. Film valmis nimelt 1985. aastal.

Rein Marani film valmis tellimustööna, tutvustamaks elu ENSV-s sotsrealismi laadis. Murranguliste aastate sündmusteni polnud jäänud enam pikalt. Hea tagasivaade neile, kes olid ise sündmuste osalised., lisaks palju tuttavaid loodusvaateid…

Vaata filmi: LINK

Eesti esmasleide muuseumide kogudes – väiketrapp

Looduskalendri uudised - 16. Veebruar 2018 - 8:08

Väiketrapi (Tetrax tetrax) Eesti esmasleiu täpse kuupäeva ja leidja kohta andmeid säilinud ei ole. Siiski on teada, et üks emaslind lasti 1862. aasta septembris praegusel Tallinna linna territooriumil Koplis. Väiketrapist tehtud topist säilitatakse Eesti Loodusmuuseumis.

VIDEO: ilvesepere mererannal

Looduskalendri uudised - 15. Veebruar 2018 - 21:21

Ilves, harilik ilves või ka euroopa ilves      Lynx lynx

Algas meie sookurgede kevadränne

Looduskalendri uudised - 15. Veebruar 2018 - 12:35

On rõõm teatada, et meil GPS või GPS-GSM saatjaga märgistatud sookurgede kevadränne on alanud!

Esimesena alustas 12. veebruari hommiku oma kevadrännet Kirde-Prantsusmaal talve veetnud „Paslepa“ kes sündis eelmisel kevadel Paslepa lähistel Noarootsis. Ta lendas joonelt nonstop kirde suunas ja jõudis sama päeva hilisõhtul Gusovi looduskaitseala märgalani, kuid sinna ööbima ei jäänud ning  varahommikuni ja jäi lõpuks puhkama Oderwiewiseni looduskaitseala margalae Oderi jõe lammil otse Frankfurt an der Oder linna põhjapiiril.

Suurnokk-vint

Looduskalendri uudised - 15. Veebruar 2018 - 12:35

On rõõm teatada, et meil GPS või GPS-GSM saatjaga märgistatud sookurgede kevadränne on alanud!

Esimesena alustas 12. veebruari hommiku oma kevadrännet Kirde-Prantsusmaal talve veetnud „Paslepa“ kes sündis eelmisel kevadel Paslepa lähistel Noarootsis. Ta lendas joonelt nonstop kirde suunas ja jõudis sama päeva hilisõhtul Gusovi looduskaitseala märgalani, kuid sinna ööbima ei jäänud ning  varahommikuni ja jäi lõpuks puhkama Oderwiewiseni looduskaitseala margalae Oderi jõe lammil otse Frankfurt an der Oder linna põhjapiiril.

Talilinnukaamera - suurnokk-vint

Looduskalendri uudised - 15. Veebruar 2018 - 10:10

Ehkki silmapaistvalt tugeva ja massiivse nokaga suurnokk-vinti ei ole lihtne märgata, on ta Eestis suhteliselt tavaline parkide ja lehtmetsade lind. Kuna suurnokk-vint tegutseb enamasti kõrgel puuvõras ning tema häälitsused on vaiksed ja tagasihoidlikud, tuvastavad kogenud linnuvaatlejad suurnokk-vindi enamasti iseloomuliku tiksuva kutsehääle järgi.

Kuula suurnokk-vinti: https://www.xeno-canto.org/335729

Loeme reinuvaderite jäljeraamatut

Looduskalendri uudised - 14. Veebruar 2018 - 15:15

 

Rebane ehk punarebane      Vulpes vulpes

 

Kes on roohabekaid kohanud?

Looduskalendri uudised - 14. Veebruar 2018 - 14:14

 

Roohabekas ehk roovilbas      Panurus biarmicus

 

Teadusfoto konkursi võidutööd

Looduskalendri uudised - 13. Veebruar 2018 - 19:19

Võistlus on osa ülemaailmsest teadusfotode võistlusest ja seda korraldas MTÜ Wikimedia Eesti. Konkursile esitati 144 fotot ning auhinnad anti välja viies kategoorias.

Kalapüük ja prügilad mõjutavad kajakate sigimist

Looduskalendri uudised - 13. Veebruar 2018 - 10:10

Loomadele, eriti liikidele, kes kasutavad toitumiseks kõiki võimalusi, on inimtekkeline toit üha kättesaadavam. Ka paljud kajakaliigid, eelistades küll veekogudest püütavat, söövad meelsasti kalapüügi tagasiheiteid (kalu, koorikloomi ja teisi selgrootuid, kes ei ole püügi sihtobjektideks, kuid jäävad siiski püügivahenditesse) või prügilatest leitavat.

6. NÄDAL 5.2.2018.- 11.2.2018. Jõgeval ja selle ümbruses

Looduskalendri uudised - 13. Veebruar 2018 - 9:09

Kailud lumes

Keskmine õhutemperatuur püsis -5...-9 kraadi piires. Minimaalne õhutemperatuur langes nädala jooksul kuni -11,4 °C (neljapäeval) ja maksimaalne tõusis kuni -2,7 °C (kolmapäeval).

Tänavu pole Jõgeva külmakraadidega eriliselt silma paistnud. Senini püsib siin talve minimaalseks temperatuuriks jaanuaris mõõdetud -11,9 °C, millest madalamaid näite on sel talvel kirja pandud mitmetes ilmajaamades, sh isegi Lääne-Eesti rannikul Virtsus ja Hiiumaa idaosas Heltermaal.

Halljäneste jooksuaeg

Looduskalendri uudised - 12. Veebruar 2018 - 22:22

 

Halljänes      Lepus europaeus

 

Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjon: Eesti mets vajab avatud arutelu

Looduskalendri uudised - 12. Veebruar 2018 - 21:21

Eesti TA Looduskaitse Komisjoni (LKK) märgukiri metsanduse olukorrast [1], mis saadeti nii Riigikogu Keskkonnakomisjoni kui ka Keskkonnaministeeriumile, on pälvinud mõneti ootamatut tähelepanu. Keskkonnaministeeriumi metsaosakonna juhataja Riina Martverk (RM) reageeris sellele artikliga ajalehes Postimees [2]. Sellele järgnes Eesti Maaülikooli (EMÜ) teadlaste, täpsemini metsateadlaste, pressiteade [3].

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.