Avaleht

Retk Vihula mõisa Indrek ja Paul Kristjan Kalda kontserti kuulama

26.11.2016 - 11:00 - 18:30

Looduse Omnibuss Tallinn
Laupäeval, 26. novembril 2016

Vihula on nii Lahemaa kui kogu Eesti üks kauneimaid mõisakomplekse. Esimene kirjalik viide mõisa kohta pärineb 1501. aastast, mil Vihula (Vyolli) mõis kuulus parun Hans von Lodele. Taanist pärit von Lode perekond kuulus Eesti vanimate aadliperekondade hulka. Eesti Rüütelkonna arhiivis on säilinud ürik 16. sajandist, mis kinnitab, et perekonna esiisa, Taani rüütel Odvard von Lode saatis Taani kuningat Canute VI tema ristikäigul paganliku Eesti vastu aastal 1197 ning vastutasuks oma teenetele Taani kuningakoja ees omistati talle suured maa-alad Põhja-Eestis. Seega võib Vihula mõisa ajalugu alata juba 300 aastat enne kirjalikku esmamainimist.

Aastal 1810 sai Vihula omanikuks Alexander von Schubert. Tema isa oli pastor ning hiljem Venemaa tsaari Paul I kojanõunik.

Vihula mõis ehitati tänapäevasel kujul üles von Schubertite ajal. Historitsistliku peahoone ehitamine lõpetati 1880ndatel, kuid enamik teisi hooneid ehitati 1820-1840. Aastatel 2008-2012 toimus põhjalikum renoveerimine. Tänaseks on Vihula üks paremini taastatud mõisakomplekse Eestis.

Sõidamegi laupäeval Lahemaale Vihula mõisa imetlema. Teeme ekskursiooni, joome mõisakohvi ja sööme pirukaid ning kuulame kontserti, kus esinevad Indrek ja Kristjan Paul Kalda.

Indrek Kalda on meile tuntud nii laulja kui virtuoosse viiuldajana ansamblitest Lindpriid ja Justament. Tema poeg Paul Kristjan mängib kitarri. Kõlavad lood ja laulud, mis viivad igapäevamured.

Retk Vihulasse viib meid läbi maalilise mõisatee. Peatume hetkeks ka Palmse ja Sagadi mõisate ees.

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 11, tagasi Tallinnas 18.30.

Sõidu hind koos mõisakohvi, ekskursiooni ja kontserdiga 25 eurot, õpilased 15 eurot. Lastele, kes veel koolis ei käi tasuta.

Info ja registreerimine tel 5647 6297 või retked@looduseomnibuss.ee.

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetavad Eesti Energia ja KIK

Kontserdiretkedele Eesti Energia soodustus ei laiene

Vihula mõis sügisel. Foto: Kaido Einama