Avaleht

Retk Toomas Kümmeliga Valmierasse Simjūda sügislaadale

14.10.2023 - 07:30

 

Laupäeval 14. oktoobril 2023

 

Valmiera – kõige eestlaste sõbralikum linn Lätis, peab laupäeval suurejoonelist Simjūda sügislaata. Muidugi sõidab Looduse Omnibuss kohale.

 

Sõidame Pärnu kaudu Valmierasse, enne käime aga läbi eestlaste seas ülipopulaarsest Valmiera mõisast, kus pruulitakse Valmiermuiža kaubamärgi all õlut ja limonaadi.

Sel aastal oma 740. sünnipäeva pidanud Valmiera võõrustab kõiki külalisi 14. oktoobril Simjūda laadal. See toimub kesklinnas Riia tänaval, Kārlis Baumaņise ja Limbaži tänavate vahelisel lõigul ning Vecpuišu pargis. 350 kauplejat igast Läti kandist pakuvad oma kaupa, mida igapäevaselt poest ei osta.

 

Laias valikus pakutakse kõike seda, mida valmistavad käsitöölised, koduperenaised ja toiduvalmistajad – kõhutäidet ja keelekastet, palju erinevaid ilusaid ja kasulikke asju. Kõigile aiandushuvilistele on avatud lai kauplemisala Vecpuišu pargis, kus leiab erinevaid taimi, istikuid, seemneid. Ülejäänud Vecpuišu pargi ala võtab enda alla Riia disainiturg. See ühendab moodi, sisustusesemeid, aksessuaare ja disanehteid. Andekad kunstnikud osalevad disainiturul oma viimaste kollektsioonidega.

 

Simjūda laadal kohtume ka piiriüleses koostööprogrammis "Hobist ettevõtluseni" osalejatega. See on suurepärane võimalus tutvuda Valka, Smiltene, Ludza ja Balvi naaberpiirkondade toiduvalmistajate ja käsitööliste tegemistega, muutes laada kaunimaks ja valikud mitmekesisemaks.

 

Naudime ka Vidzeme kaunist loodust, käime Gauja rahvuspargis Valmiera lähedal valgest liivakivist Sietiņiezise kaljudel. Sietiņiezise nimi sõelkaljud on tulnud selle paiga erilisusest, kus on palju mitmekesiseid loodusvorme – koopad, sambad, orvad, kaared. Sietiņiezise kaljud on ühed kõrgemad kaljud Lätis. Soovijatel võimalik teha väike matk Koiva jõe kallastel asuval loodusrajal.

Sõidame Pärnu kaudu koju tagasi.

Retke juhib geograaf ja ajakirjanik Toomas Kümmel.

 

Buss väljub Rahvusraamatukogu (Tõnismägi 2) eest kell 7.30. Tagasi Tallinnas kell 21.30

Sõidu hind  45 eurot, kooliõpilastele 30 eurot.

Palume registreerida retked@looduseomnibuss.ee. Info telefonil 5647 6297. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Saadame kinnituse.

Reisile tuleb kaasa võtta ID kaart või pass.

Palume end registreerida, kui olete kindlad tulijad !

Pilt: https://vtu-valmiera.lv/