Avaleht

Retk Toomas Kümmeliga suvisele Lõuna-Liivimaale

16.07.2022 - 08:15

 

Laupäev 16.juuli 2022
 
Vabandame, kohad on täis 
 
Sõidame Lätti, kus meid ootavad Lõuna-Liivimaa kaunid maastikud, rahvalik järvepidu ja laat Asti järve kaldal, Valmieramuiza ja õitsvad lavendlipõllud Lemsalu lähistel.
 

Sõidame Pärnu ja Kilingi-Nõmme kaudu üle Läti piiri. Käime Väike-Salatsis (Mazsalaca) Salatsi jõe ääres võimsaid liivakivi kaljusid imetlemas.

 

Edasi sõidame Asti järve (Burtnieki järv) äärde, mis kunagi oli eestlaste, latgalite ja liivlaste asuala kokkupuutepunkt. Veedame mõnusalt aega Burtniekis järve festivalil – kohaliku toidu ja käsitöö laadal. Maitsta saab Asti järvest püütud latikat,ahvenat ja koha, mis vaalmistatud mitmel erineval viisil.

 

Sealt sõidame Valmiera külje all asuvasse mõisasse Valmiermuiža, kus asub meilgi tuntud pruulikoda, mis valmistab head õlut, limonaade ja karastusjooke. Valmiermuižas asuvas poes müüakse pruulikoja tooteid, restoranis saab janu kustutada ja keha kinnitada.

 

Külastame Limbaži lähedal asuvat aiandustalu „Lillas Lavender,“ mis kasvatab lavendlit ja valmistab ökoloogilisi lavendlitooteid. Lavendlipõldudel kasvab seitset erinevat lavendlisorti, mis erinevad nii välimuse kui värvitooni poolest, sinisest õrnroosani, aga ka lõhna poolest. Peale lavendlisaagi koristust sünnivad sellest siinsamas talus erinevad tooted: lõhnakotikesed, kuivatatud lavendli õielehed, õievesi ja eeterlik õli. Omanikud on uhked, et tegu on sertifitseeritud ökotaluga, kus kõik alates taimede istutamisest kuni nende töötlemiseni on nende oma käsitöö.

 

Sealt sõidame vanasse Hansalinna Limbažisse ja teeme väikese linnaekskursiooni. Limbažis on sündinud helilooja Kārlis Baumanis, kellele 1998. aastal avati pronksist mälestusmärk. Ta lõi 1870. aastal laulu "Dievs, svētī Latviju" (Jumal kaitse Lätit), mis sai hiljem Läti riigihümniks.

 

Limbažist sõidame Ikla ja Pärnu kaudu koju tagasi.

 

Retke juhib ja Lõuna-Liivimaa loodust ja ajalugu tutvustab geograaf ja ajakirjanik Toomas Kümmel.

ID kaart või pass kaasa.

 

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 8.15. Tagasi Tallinnas kell 22.30

Sõidu hind koos ekskursiooniga lavendlipõllule 50 eurot, kooliõpilastele 35 eurot.

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297. Saadame kinnituse.

 

PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

Ülemine foto: Valmiermuiža 
Alumine foto: Lilas Lavender

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.