Avaleht

Retk Sindi paisu varemetele ja Aresse alpakasid vaatama

16.02.2019 - 09:30 - 18:00

Looduse Omnibuss Tallinn
Laupäeval, 16. veebruaril 2019

Laupäeval lubab päikest ja kevadist ilma. Sõidame Pärnumaale Sindi paisu varemeid ja Aresse Eesti suurimat alpakafarmi vaatama.

Sindi pais asub Pärnu jõel, 14 km kaugusel merest, olles sellega sisuliselt pudelikaelaks kogu Pärnu jõestiku vetevõrgule, mille kogupikkus on üle 3000 km. Pärnu jõestik on sama suure lõheliste taastootmispotentsiaaliga nagu kõik Eesti ülejäänud lõhejõed kokku. 2018. aasta oktoobrini oli kogu see potentsiaal sisuliselt kasutamata, sest Sindi pais takistas kalade rännet 90% kudealadest.

Keskkonnaagentuur viib alates 2015. aasta märtsist ellu projekti „Pärnu jõestiku elupaikade taastamine,“ mille raames avatakse teiste hulgas ka Sindi pais. Pais lammutati poole ulatuses 2018. aasta oktoobris ja ehitustööd on täies hoos ehk praegu on veel viimane võimalus oma silmaga näha tükikest Sindi paisust enne, kui see ajaloohõlma kaob.

Külastame paisu varemeid ja saame teada, mis tehtud, mis ees ootamas ja mis täpselt Sindis praegu toimub.

Selgitusi jagab Keskkonnaagentuuri Sindi paisu projektijuht Külli Tammur, keskkonnaministeeriumi looduskaitsenõunik Hanno Zingel, Sindi paisu mahavõtmise algatusrühma juht Hans Soll ja rühma liige Ants Tammisto.

Kirglik kalamees, endine füüsikaõpetaja ning Sindi paisu likvideerimise eest võitleja Hans Soll pälvis looduskaitsjana tänavu presidendilt Valgetähe V klassi teenetemärgi.

Pärastlõunal külastame Ares asuvat Eesti suurimat alpakafarmi, kus teeme tutvust Lõuna-Ameerika kameliidide alpakadega. Lisaks neile saab seal kohtuda angooraküülikute ja minilammastega ning alates eelmisest aastast on farmis ka guanakod ja laamad. Kohapealt saab osta alpakalõnga ja -villa.

Kuna lubab sula, siis soovitame jalga panna veidi veekindlamad jalanõud.

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest 9.30, tagasi Tallinnas kell 18.

Sõidu hind koos farmikülastusega täiskasvanutele, sh pensionäridele ja tudengitele 15 eurot, õpilastele 8 eurot. Lastele, kes veel koolis ei käi tasuta.

Registreerimine retked@looduseomnibuss.ee. Info tel. 5647 6297. Vajalik täpne registreerimine.


Sindi paisu seis praegu.


Käesolev üritus toimub projekti NaturallyEst ("Piloting Natura2000 communication in Estonia" NaturallyEst-LIFE, projekti nr LIFE16-GIE_EE_000665) raames, mida rahastavad Euroopa Liidu LIFE Programm ja Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.