Avaleht

Retk Heiki Pärdiga Jurmalasse ja Riiga

02.09.2023 - 07:00

 

Laupäeval 02.september 2023

Suvi kestab ja sõidame koos kultuuriloolase Heiki Pärdiga Jurmalat avastama. Kuulsaimas ja parimas Läti kuurordis on 24 kilomeetrit valget liivaranda, 11 supelranda – Lielupe, Bulduri, Dzintari, Majori, Dubulti, Budsi, Melluži, Asari, Vaivari, Kauguri ja Jaunķemeri. Linn koosneb suurest hulgast eraldi osadest (läänes itta): Kemeri, Jaunķemeri, Sloka, Kauguri, Vaivari, Asari, Valteri, Melluži, Buds, Jaundubulti, Dubulti, Majori,  Dzintari ,  Bulduri ,  Lielupe  ja  Priedaine . Oli üks populaarsemaid ja nooblimaid puhkekohti endises Nõukogude impeeriumis. 1980. aastail olevat tippaegadel ühel päeval olnud siin kuni 250 000 puhkajat.

Jūrmala  19. sajandi ja 20. sajandi esimese poole arhitektuuri kõige silmatorkavam joon on puitehitiste märkimisväärne ülekaal. Seda iseloomustab rikkalik nikerdatud puitpits hoonete fassaadidel ja katusekaunistustes. Klassitsism, historitsism, juugendstiil ja rahvusromantism ning funktsionalism eksisteerivad kenasti kõrvuti ja läbisegi. Rohkem kui 4000 ajaloolisest hoonest on arhitektuurimälestiste nimekirjas 414 hoonet. Kuulsaid jurmalalasi: Edgars Rinkēvičs (1973) – Läti Vabariigi president, Artis Pabriks (1966) – poliitik (mitmekordne minister), politoloog, Mihhail Zadornov (1948-2017) – nõukogude-vene satiirik, Aleksandr Kaleri (1956) – nõukogude-vene kosmonaut.

Õhtupooliku veedame Riias. Külastame Riia vanalinnas asuvat portselanimuuseumi. Võimalus külastada vanalinna kohvikuid ja uudistada turul.

Retke juhib ja Jurmala kauneid puitarhitektuuri tutvustab meile kultuuriloolane Heiki Pärdi.

 

Sõidame Pärnu ja Ikla kaudu.

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 7.00. Tagasi Tallinnas kell 23.00

Sõidu hind koos Riia portselanimuuseumi piletiga 50 eurot.

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

Kaasa ID kaart või pass.

PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.