Avaleht

Retk Anu Raua juurde Heimtalisse, Morna veinitallu ja Õissu Mulgi Taevaskodasid vaatama.

13.11.2022 - 08:30

Pühapäeval 13.novembril 2022

 

Pühapäeval lubab päikselist ilma ning sõidame külla akadeemik Anu Rauale. Heimtali muuseumis vaatame uut näitust "Lipp lipi peal, lapp lapi peal".

"Lipp lipi peal, lapp lapi peal" on Viljandimaal Heimtali vanas rahvamajas avatud näitus nüüdisrahvarõivaks saanud teksapükste paikamise võimalustest. Selle asemel et kulunud teksapaar minema visata, võib need isikupäraselt korda teha ja saata uuele kasutusringile.

Konkurss-näituse "Lipp lipi peal, lapp lapi peal" idee autor, tekstiilikunstnik Anu Raud ütleb, et iga püksipaari parandamine on osa maailma parandamisest. Pealegi saab nii elu sisse puhuda ka kõige ilmetumale teksapaarile.

Anu Raua kodutalus Käärikul aitame Anul kodutalu korrastada. Riisume lehti, korrastame lillepeenraid, korjame oksi ja teeme lõket.

Võimaluse korral töökindad kaasa.

Lõunat sööme Kääriku talus.

Anu näitab meile vaipasid ja räägib muuseumi tänasest päevast ja tulevikust. Osta saab raamatuid ja postkaarte ja muud põnevat käsitööd.

Heimtalist sõidame edasi Õissu, kus vaatame Mulgimaa Taevaskodasid ning edasi Mornale. Külastame Morna Õnne talu. Tutvume Morna veinitalu muuseumiga, degusteerime veini ja moose.

Kaasa saab osta erinevaid veine, moose, mett, souste.nektareid.

Retke juhib ja Mulgimaad tutvustab geograaf Toomas Kümmel.

 

 

Lisainfo meie pühapäevase Mulgimaa retke kohta

Õisu mõisa endises metsapargis on Vidva oja uuristanud liivakivisse sügava oru. Seda paika kutsutakse liivakivipaljandite tõttu ka Mulgimaa Taevaskojaks. Õisu põrguoru umbes 8 m kõrgune paljand on Viljandimaa üks suurimaid ja esinduslikumaid Devoni ajastu paljandeid. Teeme väikese jalutuskäigu matkarajal, et seda looduse ilu imetleda.

 

 

Morna mõisal on väga oluline koht Eesti aianduse ajaloos. Õisust eraldunud mõis oli von Sieversite perekonna valduses. Karl von Sieversi aiaäri juhtis ülemaednik, taanlane Ernst Ohksen, kes istutas mõisa maad täis õunapuid, asutas puukooli, ehitas kasvumajad ja rajas roosikasvanduse. Esimene maailmasõda tõmbas kasvavale aiandusärile kriipsu peale, Eesti Vabariigi tulekuga tükeldati mõisa maad koos õunapuuaedadega asunikutaludele kruntideks. Alles jäänud Morna aiatalu südamiku andis riik hallata lähedalasuvale Polli riigimõisale. 1935. aastal moodustati Polli põllutöö- ja aiamajanduskool, mille osaks oli ka Morna aiandustalu. Pärast Teist maailmasõda loodi Pollis Polli aianduse ja mesinduse instituut, mis õige pea muudeti Eesti põllumajanduse akadeemia taimekasvatuse instituudiks. Pollist on kujunenud Eesti aianduskultuuri arenduskeskus.

 

Perekond Gavronski ostis 2010. aastal Morna mõisa kunagise moonakamaja ja hilisema õunakuivati. On rajatud külalislahke elamise- ja seminaripaik, veinikelder, valmimas  on uued veinikoja hooned. Viinamäel on 4000 viinapuud, saaki annavad 10 000 mustasõstrapõõsast ja hektarijagu kirsipuid. Morna Õnne talus on üks põhjapoolsemaid viinamarjaveini valmistamise paiku.

 

 

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 8.30. Tagasi Tallinnas kell 20.00

Sõidu hind täiskasvanutele sh tudengid ja pensionärid koos muuseumipiletite, lõunasöögi ja degusteerimisega  45 eurot, kooliõpilastele 30 eurot.

 

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297. Saadame kinnituse.

PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

 

 

Teated

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.