Avaleht

Looduse Omnibuss soovitab: Peatükk Andres Eilarti kunstikogust. 1960.-1970. aastate kunstiuuenduse suurnäituse avamine Rahvusraamatukogus

05.10.2018 - 17:00 - 18:00

Eesti Rahvusraamatukogus
Reedel, 5. oktoobril 2018 kell 17 

Reedel avatakse Eesti Rahvusraamatukogus näitus, mis viib retkele Eesti 1960.-1970. aastate kunstiuuendusse.

Näitus põhineb Andres Eilarti kunstikogul ning vaadata on võimalik Jüri Arraku, Kaljo Põllu, Olav Marani, Elmar Kitse, Enno Halleki, Toomas Vindi, Ilmar Malini, Enn Põldroosi, Jüri Palmi ja paljude teiste suurkujude uuenduslikke teoseid. Välja on pandud nii meie kunstilukku märgilisena talletunud töid kui ka täitsa avastuslikke.

Avamisel võtab sõna ka legendaarne Jüri Arrak, kes räägib oma avangardsete piltide sünnilugusid.

“Sõna “peatükk” pealkirjas polegi nii juhuslik. Eks see on otsene viide raamatule ehk siis näituse toimumispaigale. Teisalt hõlmab too “peatükk” tervet olulist perioodi, kus kunst tõusis režiimi-vastaseks osavaks võitluseks, keelatud piiride kompamiseks, salauste lahtimuukimiseks. Kindlasti ka mänguks, mille käigus sai otsida, katsetada,” kommenteerib Andres Eilart. “Kolmandaks peitub siin tähendus mu enda huvis, olen ju aegade jooksul keskendunud kogumisel ühele ja teisele, aga kõige enam kõnetab mind just 1960.-1970-ndate kunstirevolutsioon. Oli see ju lihtsate-keeruliste olukordadega aeg, kust ma isegi pärit. Ja nüüdseks moodustab avangard, modernism olulise tüki minu enda kunstikoguski.”

Näitus hõlmab just ka murrangulist 1966. aastat, mida võib nimetada kunstirevolutsiooniks Eestis.

Näitus on avatud 6. oktoobrist 6. detsembrini 2018 Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse galeriides. Nii näituse avamisele 5. oktoobril kell 17 kui näitusele hiljem on oodatud ka Looduse Omnibussi rahvas.

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.