Avaleht

Looduse Omnibuss soovitab: Öökulli akadeemia ja seenenäitus Loodusmuuseumis

15.09.2016 - 18:00 - 20:00

Eesti Loodusmuuseumis
15. septembril kell 18

Loodusmuuseumi Öökulli akadeemias on külas Andrean Razumovski, kes räägib kultuurseente kasvatamisest ning kasutusvõimalustest, toidutegemisest plastmaterjali asendamise ning õhusaaste vähendamiseni. Lisaks tutvustab Razumovski seene tootmise protsessi inimese loodud seenefarmis.

Seeni leidub kõikjal: mullas, vees, maastikul ja õhus, igapäevaselt puutume me seentega kokku aga peamiselt söögi- ja joogipoolise osas. „Seeni saab tarvitada toiduks otse või kasutada neid olemasoleva toidu või joogi kääritamiseks, ravimite ja muude bioaktiivsete ainete tootmiseks,“ räägib seente kasutusvõimalustest Andrean Razumovski. „Öökulli akadeemia loengus vaatame lähemalt seene tootmise protsessi Petri tassist kuni viljakehani ning näitlikustame seda Seenehundi eksperimentaalse linnafarmi näitel,“ avab ta loengu sisu.

Loengul on suure tähelepanu all ka kultuur(söögi)seente kasvatamine ja tarbimine ning väärindamine. „Heidame pilgu seente väärindamisele muul viisil kui toiduna, näiteks on seeni nimetatud looduslikuks plastikuks. Plastikuks, mis kasvab, on elus ning biolagunev,“ tutvustab seente mitmekülgseid kasutamisvõimalusi Razumovski. „Seeneriigis peituvad vastused fossiilkütustel põhineva tsivilisatsiooni ümbermõtestamiseks ja naftast saadavate toodete asendamiseks,“ lisab ta.

Viimaste uuringute abil hinnatakse maailmas olevat 5,1 miljonit seeneliiki. Kuigi seened on olnud inimkonna kaaslasteks selle algusest peale teame sellest ühest ürgseimaist elu riigist väga vähe.

15. septembri Öökulli akadeemia on sissejuhatuseks Eesti Loodusmuuseumi igasügisesele seenenäitusele, mis sel aastal avatakse 16. septembril. 10 päeva kestval näitusel on eksponeeritud nii söödavad, mittesöödavad, tinglikult söödavad kui ka mürgised seeneliigid.

Loe seenenäitusest ja selle raames toimuvatest üritustest lähemalt Loodusmuuseumi koduleheküljelt.

Öökulli akadeemias osalemiseks ei ole vajalik eelnev registreerimine, osaleda saab muuseumipiletiga (3€/5€).

Eesti Loodusmuuseum asub Tallinna vanalinnas, aadressil Lai 29a.

Toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus

Kukeseened. Foto: Kaido Einama

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.