Avaleht

Lisatud kava! Käime ka Ukrainas! Kaheksapäevane retk Andres Adamsoniga Slovakkiasse

15.07.2017 - 00:01 - 22.07.2017 - 23:59

Vabandame, kohad on täis!

Looduse Omnibuss

15.-22. juulil 2017

Slovakkia – see on mäed ja UNESCO kaitsealused keskaegsed ja barokklinnad, mineraalveeallikad ja koopad, vanad lossid ja russiinide puukirikud, pruulikojad ja viinamarjaistandused... Südasuvi lisab sellele soojuse, mis tavaliselt talvel Slovakkias käinud eestlastel puudu on jäänud. Reis viib läbi Poola Kesk- ja Ida-Slovakkiasse, nii slovakkide endi kui ka ungarlaste, mustlaste ja russiinide maale. Kohtume ka ühe kohaliku eestlasega, maalikunstnik Jaak Adamsoniga.

Täpsustatud reisikava (käime ka Ukrainas):

Alustame reisi laupäeval, 15.07. kell 6.30 Rahvusraamatukogu eest ning sõidame päeva jooksul läbi Baltimaade ja Poola Varssavisse, tehes teel peatusi vastavalt sellele, kuidas reis edenenud on. Ööbimiseks majutume hotellis Atos.

Pühapäeval, 16.07 jätkame oma sõitu Slovakkia suunas. Pikema lõunapausi teeme Częstochowas, mille Jasna Góra klooster oma kuulsa Musta Madonna ikooniga on Poola hingeliseks keskuseks. Päeva teisel poolel jõuame Slovakkiasse, ületame Tatrad ja majutume kaheks ööks Banská Bystricas hotellis Penzion Medeny Hamor.

Esmaspäev, 17.07 Kahe sõidupäeva järel – ja et esmaspäeviti on muuseumid kinni kogu Euroopas – võtame veidi rahulikumalt. Tutvume Kesk-Slovakkia pealinna Banská Bystrica ja selle lähikonnaga, käime ära (ühes võimalikus) Euroopa keskpunktis, kohtume maalilises Kremnica linnakeses kohaliku eestlasega ( Andrese isa kunstnik Jaak Adamsoniga ) supleme mineraalveebasseinis. Sõltuvalt päeva kulust kas ühine lõuna- või õhtusöök.

Enamik teisipäevast, 18.07 on pühendatud UNESCO maailmapärandi hulka kuuluvale Banská Štiavnica barokklinnale, mis oli sajandeid Euroopa juhtivaid kaevandus- ja innovatsioonikeskusi. Käime ka kaevandusmuuseumis, tutvume Svätý Antoni jahilossis Slovakkia (ungari- ja saksasugu) aadlikultuuriga ning algselt kaevanduste veega varustamiseks rajatud vanade kunstjärvedega (tajchy) ümbritsevates mägedes. Päeva lõpus sõidame üle Madal-Tatrate Popradisse, kus majutume hotellis Satel kolmeks järgnevaks ööks.

Kolmapäeval 19.07 alustame varakult, et väljuda korraks Euroopa Liidust ja käia teisel pool Ukraina piiri Užgorodis. Enamuse oma ajaloost oli see Ungari linn Ungvár, maailmasõdade vahel kuulus (Tšehho)Slovakkiale ning asub segarahvastikuga alal, kus kaua olid enamuses hoopis russiinid. Meil Eestis tuntakse enim üht nende haru, hutsuule. Päeva teisel poolel sõidame Tokaj veinipiirkonda, mille põhjaserv ulatub Slovakkiasse; külastame veinikeldrit ja degusteerime kohalikke veine.

Neljapäeval 20.07 vaatame muuhulgas Levoča Püha Jaakobi kirikus maailma kõrgeimat altarit, ronime Spiši kindlusse, soovijad saavad ära teha omad ostud.

Kodutee algab reedel, 21.07. Ületame Kõrg-Tatrad, pikema lõunapausi teeme Krakówi vanalinnas. Ööseks majutume taas Varssavis hotellis Atos.

Laupäev, 22.07. Kodutee jätkub. Läbime Baltimaad ja jõuame hilisõhtul Tallinna.

Retke juhib ajaloolane Andres Adamson.

Sõidu hind 400 eurot. Hinnas on sõit, hotellid koos hommikusöökidega, muuseumide piletid, üks ühine lõuna või õhtusöök ning veinikeldri külastus koos degusteerimisega. 

Registreerimine retked@looduseomnibuss.ee. Palume registreerimisel lisada kontaktandmed – telefon, e-post. Lisainfo tel 5647 6297.

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetavad Eesti Energia ja KIK


Andy Warholi kuju tema sünnilinnas Medzilaborces Ida-Slovakkias.
Foto: Kaido Einama

 

Teated

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.