"Linnast maale: reis kolhoosiaega VI". Nostalgiaretk Laura Ingerpuuga Lääne-Virumaale
Laupäev 10. oktoober 2020
2019. aasta sügisest kuni 2020. aasta talveni toimub Eesti Vabaõhumuuseumi ja Looduse Omnibussi koostöös kuus avastusretke Eesti maapiirkondadesse, mis tutvustavad ajaloo- ja ehituskunstihuvilistele nõukogudeaegset maa-arhitektuuri ja eluolu. Väljasõitudel näeme nii ainulaadseid arhitektuuripärleid kui ka tüüpprojektide järgi valminud ehitisi, mis ilmestavad nõukogude loosungit erinevuste kaotamisest maa ja linna vahel. Bussireisid on osaks Eesti Vabaõhumuuseumi uue eksponaathoone – 1964. aastal ehitatud kolhoosi kortermaja – avamiseks valmistumisel.
10. oktoobril 2020 toimub väljasõit Lääne-Virumaale. Reisijuhiks on arhitektuuriajaloolane Laura Ingerpuu. Tegemist on sarja reisid kolhoosiaega viimase väljasõiduga.
Päeva esimese peatuse teeme vanas mõisasüdames Essus, kuhu 1940. aastate lõpus kerkis kolhoosi Õitseng keskus. Kolhoosikeskuse rajamine mõisamajandisse, kus sai ära kasutada vanu mõisaehitisi, oli väga levinud üle Eestimaa. Kolhoosi Õitseng kontor-klubi, olles ehitatud vana mõisahoone külge, on loonud väga omapärase koosluse nõukogude- ja mõisaajastu arhitektuurist.
Essust sõidame edasi Pajustisse, kus omal ajal asus Eestimaa ühe rikkaima majandi kolhoosikeskus. Eduard Vilde nimeline kolhoos, mis esimese kolhoosina Eestis läks 1960. aastal üle rahapalgale, hoolitses oma inimeste elujärje parandamise eest, ehitades vajalikke ühishooneid, kortermaju ja hõlbustades töökate kolhoosnike eramute ehitust. Majand jõudis oma lühikese eluea jooksul püstitada lausa kaks kontor-klubi, millest esimene valmis 1960. aastal ja teine 1989. aastal.
Roela sovhoos oli üle Eesti tuntud eesrindliku linnukasvatusmajandina. Tüüpprojekti järgi ehitatud sovhoosi klubihoone kõrval asetseb Roela sümboliks muutunud 1980. aastate lõpus valminud laululava, kus tänaseni süütatakse igal suvel jaanituli.
Laekveres asus nõukogude perioodil Rakvere rajooni suurim ühismajand. Kolhoosiaja lõpul valminud Laekvere sovhoosi keskushoonet on naljatledes nimetatud Virumaa viltuseima aknaga majaks. Ka seest on see postmodernistlik hoone täis arusaamatusi ja huvitavaid lahendusi.
Päeva lõpetame Sääse alevikus kunagise eduka Põdrangu linnukasvatuse sovhoosi territooriumil, mille mahajäetud hooned ja maalapp kajastavad justkui šokiteraapiana majandite äkilist lagunemist ning nõukogude projekti kiiret kokkuvarisemist.
Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 9.00. Tagasi Tallinnas kell 18.00.
Sõidu hind koos lõunasöögiga Laekveres täiskasvanutele, sealhulgas tudengitele ja pensionäridele 28 eurot, õpilastele 18 eurot. Lapsed, kes koolis ei käi, tasuta.
Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297, Jaan Riis. Saadame kinnituse ja arve.
PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!
Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Jälgime nii bussisõidul kui ka retkel ohutusreegleid ja Terviseameti soovitusi.
Bussisõidul soovitame kasutada maski või salli. Bussis on olemas käte desinfitseerimisvahend.
Juhul kui on esinenud vähemalt üks järgmistest sümptomitest viimase kahe nädala jooksul:
Köha
Palavik 37,5°C
Hingamisraskused
Kurguvalu.
Olete olnud kuni 14 päeva enne retke algust kokku puutunud inimes(t)ega, kellel on diagnoositud koroonaviirus või esinevad asjakohased sümptomid.
Palume mitte tulla.
Kolhoos „Õitseng“ keskusehoone (RM F 1520:157, Virumaa Muuseumid SA)