Avaleht

"Linnast maale: reis kolhoosiaega IV". Nostalgiaretk Heiki Pärdiga Järvamaale

27.09.2020 - 15:34

 

Pühapäev 27.september 2020

2019. aasta sügisest kuni 2020. aasta talveni toimub Eesti Vabaõhumuuseumi ja Looduse Omnibussi koostöös kuus avastusretke Eesti maapiirkondadesse, mis tutvustavad ajaloo- ja ehituskunstihuvilistele nõukogudeaegset maa-arhitektuuri ja eluolu. Väljasõitudel näeme nii ainulaadseid arhitektuuripärleid kui ka tüüpprojektide järgi valminud ehitisi, mis ilmestavad nõukogude loosungit erinevuste kaotamisest maa ja linna vahel. Bussireisid on osaks Eesti Vabaõhumuuseumi uue eksponaathoone – 1964. aastal ehitatud kolhoosi kortermaja – avamiseks valmistumisel.

 

27. septembril 2020 toimub väljasõit Järvamaale. Reisijuhiks on Eesti Vabaõhumuuseumi vanemteadur Heiki Pärdi. 

 

Päeva alustame sõiduga Aravete poole, kus veel 30 aastat tagasi asus samanimeline kolhoosi keskus. Selles endises kolhoosikülas on tänaseni kasutuses 1980. aastate alguses ehitatud funktsionalismi tunnustega keskusehoone ja postmodernistlik koolimaja.

 

Peetris näeme mitmeid kolhoosiarhitektuuri elegantseid näiteid, sealhulgas kolhoosi Oktoober 1980. aastatel ehitatud endist kontorihoonet, sööklat, lasteaeda ning kultuuri-ja spordikeskust. Kui viimast nimetavad kohalikud „kreenis laevaks“, siis Peetri hästi tuntud keskusehoone on endale külge saanud nime „keeruline kast“. Seda huvitavat ehitist, millele horisontaalina vastandub Järva-Peetri kiriku torn, peab arhitekt Vilen Künnapu enda parimaks tööks. 


Edasi suundume Väätsale, kunagise Paide rajooni eesrindliku 9. Mai näidismajandi keskusesse, kus käidi põllumajanduse edusamme uudistamas kogu NSV Liidust ja ka läänemaailmast. Eri aegadel sattusid Väätsasse isegi Nõukogude Liidu juhid Juri Andropov ja Mihhail Gorbatšov. Lisaks modernsete ühishoonete ning kolhoosnike elamispindade ehitamisele renoveeriti ja võeti sarnaselt väga paljudele majanditele ka 9. Mai kolhoosis kasutusele varasemaid tsaari- ja vabariigiaegseid ehitisi. 

 

Enne pealinna tagasisõitu teeme peatuse Oisus, kus omal ajal asus ühe Eestimaa jõukaima suurmajandi keskus. Kolhoosi Estonia keskuskülast ei puudunud ei maalähedus ega ka linnalikud mugavused. Silma paistab 1988. aastal valminud Oisu saun-ujula-pesumaja, mis on märk kolhoosielu heaolust ja jõukusest. 

 

 

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 8.45. Tagasi Tallinnas kell 18.30

Sõidu hind koos lõunasöögiga Väätsal täiskasvanutele, sealhulgas tudengitele ja pensionäridele 28 eurot, õpilastele 18 eurot. Lapsed, kes koolis ei käi, tasuta. 

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297, Jaan Riis. Saadame kinnituse ja arve.

 

PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

 

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

 

Jälgime nii bussisõidul kui ka retkel ohutusreegleid ja Terviseameti soovitusi.

 

Bussisõidul soovitame kasutada maski või salli. Bussis on olemas käte desinfitseerimisvahend.

 

Juhul kui on esinenud vähemalt üks järgmistest sümptomitest viimase kahe nädala jooksul:

 

Köha

Palavik 37,5°C

Hingamisraskused

Kurguvalu.

 

Olete olnud kuni 14 päeva enne retke algust kokku puutunud inimes(t)ega, kellel on diagnoositud koroonaviirus või esinevad asjakohased sümptomid.

 

Palume mitte tulla.

C:\Users\triin.aadli\OneDrive - Sihtasutus Eesti Vabaõhumuuseum\Kolhoosimaja - näitus, üritused\Kolhoosimaja üritused\Looduse omnibuss\Fotod kodulehele\Järvamaa\Oisu PMF1361_14_1.jpg

Estonia kolhoosi asula Oisus 1970ndatel aastatel (PM F 1361:14; PM F 1361:15, Järvamaa Muuseum).

 

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.