Avaleht

"Linnast maale: reis kolhoosiaega III". Nostalgiaretk Mart Kalmuga Pärnumaale

30.08.2020 - 10:44
Retke uueks planeeritud kuupäevaks on 30. august.  
Jaan Riis, Looduse Omnibussi retkede korraldaja 56 47 62 97.
 
Looduse Omnibuss Tallinn
 
Uus kuupäev, pühapäev, 30. august 2020
 
Vabandame, kohad on täis!
 
 
2019. aasta sügisest kuni 2020. aasta kevadeni toimub Eesti Vabaõhumuuseumi ja Looduse Omnibussi koostöös kuus avastusretke Eesti maapiirkondadesse, mis tutvustavad ajaloo- ja ehituskunstihuvilistele nõukogudeaegset maa-arhitektuuri ja eluolu. Väljasõitudel näeme nii ainulaadseid arhitektuuripärleid kui ka tüüpprojektide järgi valminud ehitisi, mis ilmestavad nõukogude loosungit erinevuste kaotamisest maa ja linna vahel. Retked on osaks Eesti Vabaõhumuuseumi uue eksponaathoone – 1964. aastal ehitatud kolhoosi kortermaja – avamiseks valmistumisel.
Kolmas retk viib meid Pärnumaale. Reisijuhiks on arhitektuuriajaloolane Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm.
 
Sõidame marsruudil Jõõpre – Audru – Valgeranna – Pärnu – Libatse.
 
Päeva esimese peatuse teeme Pärnu lähistel Jõõpres, endises 1949. aastal asutatud kolhoosi Bolševik keskusasulas. Asula keskmeks on maapiirkondades populaarse Harri Kingo tüüpprojekti järgi 1968. aastal valminud Bolševiku kolhoosi keskus-klubi, mis ilmestab oma lihtsuses ja nappuses hästi oma ajastu esteetikat.
 
Audru vallas külastame 1944. aastal asutatud Audru sovhoosi samanimelist keskust, kus kiikame sisse 1970. aastate alguse neofunktsionalismi mõjudega majandi haldushoonesse ning uudistame kohaliku rahva elu-olu tutvustavat Audru muuseumit. Edasi suundume hiljuti muinsuskaitse alla võetud endisesse ENSV tippjuhtide puhkebaasi, praeguse nimega Andropoffi villasse, kus tutvume antud postmodernistliku hoone uhke minevikuga ning sööme koos maitsvat lõunat.
 
Pärnu linna külje all asus nõukogude perioodil Pärnu rajooni kolhoosidevaheline ehituskontor oma hiiglasliku tootmis- ja elamukompleksiga. Alates 1958. aastast teostas Pärnu KEK ehitustöid majanditele üle terve rajooni. Suvepealinnas asub ka 1971. aastal avatud sanatoorium Tervis, mis oma mitmete ümberehitusetappide tõttu on huvitav arhitektuuriajaloo näide, mida läbi kümnendite on külastanud paljud maatööst kanged ja väsinud kolhoosnikud. 
 
Viimase peatuse enne Tallinnasse tagasisõitu teeme Libatses, mis on üks silmapaistvamaid endisi kolhoosiasulaid Pärnumaal. 1949. aastal loodud kolhoosist Edasi kasvas aja jooksul jõukas ja eesrindlik majand, mille keskuse kaunis planeering ning hoonestus on tänaseni suuresti säilitanud oma esialgse ilme. Seetõttu on tänapäeval Libatset vahel kirjeldatud ka kui kolhoosiaegset vabaõhumuuseumit.
 
Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 9, tagasi Tallinnas kell 20.
Sõidu hind koos lõunasöögiga Andropoffi villas täiskasvanutele, sealhulgas tudengitele ja pensionäridele 28 eurot, õpilastele 18 eurot. 
Registreerimine retked@looduseomnibuss.ee. Info tel. 5647 6297, Jaan Riis. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Saadame kinnituse ja arve.
 
Retk toimub koostöös Eesti Vabaõhumuuseumiga
 
Järgmine "Linnast maale: reis kolhoosiaega" toimub 4. aprillil. Lisaks toimuvad 2020. aasta kevadkuudel bussireisid koos Heiki Pärdiga Järvamaale ja Laura Ingerpuuga Lääne-Virumaale.
Kolhoos Edasi keskusehoone Libatses (1977, arhitektid Boris Mirov, Maie Penjam ja Tiit Krossmann) (EPM FP 659:18, Eesti Maaelumuuseumid SA, Eesti Põllumajandusmuuseum)

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.