Avaleht

Kolmepäevane retk ajaloolase Ott Sandrakuga Leetu Vilniuse Püha Kasimiri laadale.

03.03.2023 - 07:45

 

Reede 03.03.2023 -  Pühapäev 05.03.2023

 

Vabandame, kohad on täis.

 

 

Meid ootavad Baltimaade vanim ja suurim käsitöölaat, ajaloolised linnad, uhked lossid ja muinasmälestised ning maalilised maastikud. Kolmepäevasel huvireisil teeme tutvust Biržai ja Vilniuse rikkaliku arhitektuuripärandi ja restaureerimissaavutustega ning kolme olemuselt ja üldilmelt erineva looduskaitsealaga (Biržai, Pavilniai ja Nerise regionaalpargid), mis pakuvad vägevaid vaatepilte põnevatest karstinähtustest võimsate ürgorgudeni. Leedulaste UNESCO maailmapärandi neljast objektist näeme ära koguni kaks: tänavu oma esmamainimise 700 – aastast juubelit tähistava Vilniuse vanalinnale lisaks ka paganliku muinaspealinna Kernave.

Vilniuse Püha Kasimiri laadale (leedu keeles "Kaziuko mugė") oma tervet kesklinna
hõlmava mahu ja üle nelja sajandi pikkuse ajalooga pole ei Eestil ega Lätil midagi
võrreldavat kõrvale panna. Etnograafiliselt ehedat käsitööd, andekat kaasaegset tarbekunsti, kõiksugu maitsvat ning huvitavat söögi- ja joogikraami pakuvad mõistlike hindadega sajad meistrid mitte ainult kogu Leedust, vaid ka naabermaadest. Rahvariietes muusikute, lauljate ja tantsijate sagedased etteasted tõstavad niigi üleüldist ülevat peomeeleolu. Publik on arvukas, aga viisakas, tunne on turvaline, ei mingit rüselust.

Reedese reisupäeva põhipeatused on plaanis Biržais ja selle ümbruses. Laupäeva veedame osalt üheskoos (ekskursioon Vilnia jõe kanjonis, Užupise Vabariigis jm vanalinnas) ja osalt omal käel Vilniuses. Pühapäeva hommikul vaatame enne lahkumist üle veel mõned eestlastele olulised hooned ( kuulus Vilna sõjakool, meie saatkond). Kodutee kulgeb vaatlus- ja toitluspeatustega läbi Suderve, Kernave ja Panevezysi.

Meie kolmetärniline kaheste tubade ja hommikusöökidega öömaja (Domus Maria Hotel) asub analinna peatänaval, aga mitte keset laadamelu, vaid Püha värava kõrval (Aušros Vartu gatve 12) kunagises paljasjalgsete karmeliitide kenasti restaureeritud kloostris, ümberringi laias valikus vaatamisväärsusi, kaubandust ja söögikohti. Teretulnud vaheldust pakkuva Leedu köögiga tutvumiseks on meil aega ja võimalusi kõigil kolmel päeval. Hinnatase on mõistlik, pigem odavam kui Lätis, rääkimata Eestist.

Koostöös Konnalonni Kunstikojaga toimuvat retke juhib ajaloolane Ott Sandrak, vana
lituanofiil, kes lisaks reisikava koostamisele ning kõiksugu huviväärsuste näitamisele ja lahtiseletamisele pajatab nende reisipäevade jooksul nii mõndagi Leedu maast ja rahvast, kultuurist ja loodusest, ajaloost ja tänapäevast rõhuga Eesti-Leedu seostel, paralleelidel, sarnasustel ja erisustel.

 

Pass või ID kaart kindlasti kaasa!

Sõidu hind koos majutuse, hommikusöökide, ekskursioonide ja lõunasöökidega Biržais ( reedel) ja Panevėžyses (pühapäeval) 220 eurot

 

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest reedel kell 7.45 tagasi Tallinnas pühapäeval kell 22.
Registreerimine retked@looduseomnibuss.ee. Info telefonil 5647 6297 (Jaan Riis). Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Palume lisada oma kontakttelefon. Saadame kinnituse ja arve.

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.