Avaleht

Kolmepäevane retk ajaloolase Ott Sandrakuga Leetu Püha Kasimiri laadale ja vastlapidustustele Trakais

01.03.2019 - 08:00 - 03.03.2019 - 22:00

Vabandame, kohad on täis!
Looduse Omnibuss Tallinn
Reedest pühapäevani, 01.03.2019 - 03.03.2019

Meid ootavad Baltimaade vanim ja suurim käsitöölaat, värvikad vastlapidustused, maalilised pealinnad, kenad ajaloolised väikelinnad, uhked lossid ja omapärased looduskaitsealad.

Kolmepäevase huvireisi jooksul teeme tutvust (või uuendame oma vana tutvust) viie Leedu linna (Biržai, Kaunas, Trakai, Vilnius, Kedainiai) ja nelja looduskaitsealaga (Biržai, Pavilniai ja Kaunase veehoidla regionaalpargid ning Trakai Ajalooline Rahvuspark).

Nimetatud viis linna uhkeldavad mitmel eri põhjusel pealinna tiitliga, olles need kõik kahtlemata auga välja teeninud nii oma koloriitse ajaloo kui tänaste tegemistega. Kõik viis vanalinna hiilgavad rikkaliku arhitektuuripärandi ja mitmete värskete restaureerimissaavutustega, mida saame ka oma silmadega imetleda.

Neli olemuselt ja üldilmelt väga erinevat looduskaitseala pakuvad sama vägevaid vaatepilte põnevatest karstinähtustest ja saarterikastest järvedest mägiste pervedega võimsate ürgorgudeni.

Pealekauba toimuvad just sellel nädalavahetusel mitte ainult rahvapärased vastlakarnevalid (mh Trakais), vaid ka Leedu suurim ja kõige sügavama traditsiooniga käsitöölaat. Vilniuse Püha Kasimiri laadale (leedu keeles "Kaziuko muge") oma tervet kesklinna, eeskätt muidugi vanalinna hõlmava mahu ja üle nelja sajandi pikkuse ajalooga pole ei Eestil ega isegi Lätil midagi võrreldavat kõrvale panna. Etnograafiliselt ehedat käsitööd, andekat kaasaegset tarbekunsti, kõiksugu maitsvat ning huvitavat söögi- ja joogikraami pakuvad vägagi mõistike hindadega sajad meistrid mitte ainult kogu Leedust, vaid ka naabermaadest. Rahvariietes rahvamuusikute, -lauljate ja tantsijate sagedased etteasted tõstavad niigi üleüldist ülevat peomeeleolu. Publik on muidugi arvukas, aga viisakas, tunne on turvaline, ei mingit rüselust.

Reedel on meil plaanis Biržai, laupäeval Trakai ja põhiliselt Vilnius, pühapäeval Kedainiai. Kaunast uurime osade kaupa kõigil kolmel päeval, kuna seal me ka mõlemal õhtul ja ööl puhkame. Meie kolmetärniline kaheste tubade ja hommikusöökidega öömaja Hotel Ibis Kaunas Centre (Vytauto prospektas 28) asub kesklinnas, nagu nimestki taibata, ümberringi laias valikus vaatamisväärsusi, kaubandust ja söögikohti. Meie jaoks teretulnud vaheldust ja koguni parimas mõttes eksootikat pakkuva multikultuursete juurtega Leedu köögi, kulinaaria ja gastronoomiaga tutvumiseks on meil aega ja võimalusi kõigil kolmel päeval. Hinnatase on mõistlik, pigem odavam kui Lätis, rääkimata Eestist.  

Koostöös Konnalonni Kunstikojaga toimuvat retke juhib ajaloolane Ott Sandrak, vana lituanofiil, kes lisaks reisikava koostamisele ning kõiksugu huviväärsuste näitamisele ja lahtiseletamisele pajatab nende reisipäevade jooksul nii mõndagi Leedu maast ja rahvast, kultuurist ja loodusest, ajaloost ja tänapäevast rõhuga Eesti-Leedu seostel, paralleelidel, sarnasustel ja erisustel.

Pass või ID kaart kindlasti kaasa!

Sõidu hind koos majutuse, hommikusöökide, reedese ühise õhtuseöögi ja ekskursioonidega täiskasvanutele 135 eurot, õpilastele 100 eurot.

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest reedel kell 8, tagasi Tallinnas pühapäeval kell 22.

Registreerimine retked@looduseomnibuss.ee. Info telefonil 5647 6297 (Jaan Riis). Vajalik täpne nimeline registreerimine. Palume lisada oma kontakttelefon. Saadame kinnituse ja arve.

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus

Kaziuko Mugė Vilniuses. Foto: (CC) Sirex / Wikipedia

 

Teated

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.