Avaleht

Kahepäevane retk läbi Türi Karksi kaudu Karulasse

23.08.2014 - 10:00 - 24.08.2014 - 22:00

Looduse Omnibuss Tallinn

Laupäev, 23. august - pühapäev, 24. august

Sõidame mööda legendaarset Balti keti teed. Vaatame Türi voorestikku ja käime Jaan Eilarti sünnikohas Reegla talus. Avame Türi kultuurikeskuses Jaan Eilarti vennapoja Andresega loodusmaalide näituse "Kokkupuuted", sealt jätkame teed üle Karksi Karulasse. 

Õhtul matk, Celia Roose päikeseloojangukontsert, piknik ja ööbimine Ähijärve ääres.

Pühapäeval jätkame peale hommikukohvi Rebäse maastikurajal. Seda seitsme kilomeetri pikkust matkarada peetakse Eesti üheks ilusaimaks.

Karula maastikukaitseala loodi 35 aastat tagasi ja rahvuspark 1993. aastal, et hoida Lõuna-Eestile iseloomulikke metsa- ja järverikkaid kuppelmaastikke. Karulast liigume üle Otepää ja Tartu tagasi.

Martin Suuroja kirjutab Karula rahvuspargi kohta:

Karula rahvuspargi ilmestajaks ja peamiseks tähelepanuväärsuseks on selle äärmiselt vaheldusrikas ja huvitav pinnamood, millele pakub toekat tuge muidugi ka omapärane taimkate. Karulas ei ole midagi jahmatamapanevalt suurt ja siinsete pinnavormide erakordsus tuleneb eelkõige nende keerukast tekkeloost, kus äärmiselt segipaisatult on põimunud mitmesugused liustikutekkelised moodustised – mõhnad, kuplid, künkad. Miniatuursusest tingitud maalilisus, kus kuppel järvega ja metsatukk lagendikuga sülitsi koos, teebki Karulast selle tõelise Karula, mida ei saa segamini ajada ei Sakala ega Otepääga, ei Haanja ega Pandiverega.

Laupäevaõhtune saunasuits Kaika kuplite vahel, kalakotkas sopilise Ähijärve kohal, tasalainjas samblikuline Aruküla nõmm, Labassaare oja vulisemas sanglepajuurikate vahel, kollaste õitega võhumõõkade rinnuni padrik Laukasilla-taguses soos, Vastse-Mendo lauda maakividest laudavare keset metsa, mägraurud Valgepalo männikus – kõiges selles on midagi Karulast, sellest omapärasest ja kordumatust. Kupleid, neid ei ole siin keegi üle lugenud, aga järvi saab kokku 40 ja enam kui pooleteist ruutkilomeetrine kalarikas Ähijärv on neist suurim ning väike Savijärv kõige sügavam (ligi 18 m). Kaunimaks ehteks Karula rohelises kroonis on ürgse ilme säilitanud metsad (rahvuspargi metsas 70 %), mida võib näha nii Pautsjärve raba soosaartel kui ka Silla ning Piiri nõmmedel ja veel nii mõneski teises kohas.

Teel räägime loodusest ja kunstist. Retke juhivad Tiit Pääsuke ja Martin Suuroja.

Rahvuspargi külalistemaja on korralik koht, kus jätkub voodeid 30 inimesele. Lisamajutus oma magamiskotiga.

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest laupäeval kell 10, tagasi Tallinnas pühapäeval kell 22.

Kahepäevase sõidu hind koos ühiste söökidega täiskasvanutele, sh tudengitele ja pensionäridele 50, õpilastele 25 eurot, lapsed, kes veel koolis ei käi, tasuta.

Info ja registreerimine 5647 6297, info@looduseomnibuss.ee

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetavad Eesti Energia ja KIK

Ähijärv. Foto: CC-BY-SA Koloobus / Wikipedia

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.