Avaleht

Jõuluretk Mooste mõisa, Sillapää lossi ja Mikitamäele külla Setomaa ülemsootska Inara Luigasele

03.12.2022 - 08:00

Jõuluretk Mooste mõisa, Sillapää lossi ja Mikitamäele külla Setomaa ülemsootska Inara Luigasele

 
Laupäeval 03.detsember 2022
 
 Sõidame Vana-Võromaad ja Setomaad avastama. Jõuluretkel külastame Mooste mõisa, Räpinas Sillapää lossi ja Loomemaja ning Setomaal veedame mõnusa pärastlõuna Mikitamäel Inara Vanavalgõ Kohvitarõs.
 
Esmalt tutvume Mooste mõisaga mille ajalugu algab 16.sajandist. 19. sajandist tegutseb mõisa härrastemajas kool. 2000. aastate alguses sai vallavanem Ülo Needo eestvedamisel alguse hoonete renoveerimine.
Endises tallihoones on end sisse seadnud Savikoda ja puutöökoda.Endises härrastemaja ruumides tegutseb Mõisakool, meiereist on saanud tervisekeskus ja mõisa veskist Mooste Veskiteater. Vanasse karjalauta on rajatud Folgikoda .
Folgikoja hoone teisest otsast leiab täna Villakoja, kus käsitöömeistrid valmistavad ja müüvad kõikvõimalike lambavillatooteid.
Ekskursiooni Mõisakooli juhib ja mõisakompleksi tutvustab Anni Soomets.
Räpinas külastame Sillapää lossi ja mõisaparki ning Loomemaja.

Hilisklassitsistlikus stiilis Räpina Mäemõisa härrastemaja ehk rahvahulgas tuntud kui Sillapää loss on ehitatud 19. sajandi keskel. Kahekorruselise keskosa ja tiibhoonetega härrastemaja on üks suurejoonelisemaid klassitsistlikke ehitisi Lõuna-Eestis.
Mõisahoones asuva Räpina Koduloo-ja Ajandusmuuseum  ning Räpina Muusikakool ja Räpina Rahvakool. Sillapää lossi  ümbritseb liigirikas mõisapark.

Tutvume lossi, mõisapargi ja muuseumiga. Ekskursiooni juhib kultuuriloolane Toivo Lees. 

Lossi kõrval asuvat Räpina Loomemaja tutvustab Ülo Kütt.Räpina loomemaja tutvustab oskusi ja töövõtteid, millega kohalik rahvas on  varem ja ka praegusel ajal tegelenud.

Räpinast sõidame Mikitamäele, kus Inara Vanavalgõ Kohvitarõs, kus meid ootab Setomaa ülemsootska Inara Luigas. Sööme maitsvaid seto roogasid. 

Lauad on kaetud, pelmeenide juurde pakume hapukoorekaste ja salat, leib, maitsevesi. Magustoiduks kohupiimaga täidetud pliinid, hautatud rõõsakoore kastmes, juurde õunamoos, kohv, tee. Maitseme ja kaasa saab osta ka sõira.

Inara tutvustab meile seto traditsioone, mängib karmoškat, õpetab meile kuidas valmistada maitsvaid pelmeene. 

 

Buss väljub Rahvusraamatukogu (Tõnismägi 2) eest kell 8.00 Tagasi Tallinnas kell 21.30

Sõidu hind koos ekskursioonidega ja lõunaga Inara Vanavalgõ Kohvitarõs  55 eurot, kooliõpilastele 40 eurot.

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297. Saadame kinnituse.

 

PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

Teated

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.