Avaleht

Fotoprogramm Matsalu Loodusfilmide Festivalil: Hautalast Savisaareni

21.09.2016 (Kogu päev) - 25.09.2016 (Kogu päev)

Festivali fotoprogramm on jõudnud ringiga sinna, kust alustas: taas on Matsalus Soome loodusfoto elav legend Hannu Hautala.

Tegelikult jõudis kõigepealt kohale Hautala näitus „Metsän poika”. See pandi juba septembri esimestel päevadel üles Haapsalu kultuurikeskusesse. „Niivõrd suurejoonelist näitust ei olnud mõtet vaid viieks festivalipäevaks üles panna. Koos Eesti Looduskaitse seltsi esimehe Jaan Riisiga soovisime, et näitust saaks pikema aja vältel külastada võimalikult palju huvilisi. Samuti ei leidnud me niivõrd mahuka näituse jaoks Lihulas ja selle ümbruses sobivat eksponeerimispinda, seepärast sai näitus viidud Haapsalu kultuurikeskusesse, kus näidatakse ka festivali ajal loodusfilme,” selgitas festivali fotoprogrammi juht Heiko Kruusi.

„Metsän poika” võtab kokku Hannu Hautala elutöö – näitus ja samanimeline raamat koosnevad 49 pildist, mis on üles võetud aastatel 1966–2014. Iga aasta on esindatud ühe, autori jaoks olulise fotoga. „Näitus on kui viiskümmend aastat loodusfoto ajalugu. Ta iseloomustab Hautalat paelunud teemasid, kuid annab ka ülevaate fotograafia arengust pika perioodi vältel,” märgib Kruusi. „Kuigi Hautala pildistab siiani filmile, siis on suuremõõtmelistel fotodel märgata tehnilist arengut ka viimasel kümnendil, seda eeskätt seoses parema optika kasutamisega,” lisas ta.

Paljudel eestlastel on siiani meeles Hautala esimene näitus Eestis. See sündis sügaval nõukaajal, 1984. aastal. Tammsaare majamuuseumis ja mujalgi eksponeeritud „Kuldkotkas ja valge luik” oli esimene maailmatasemel fotonäitus, mis siiakanti jõudis. Tsiteerides Kalju Suure poolt toonasesse kultuurilehte „Sirp ja Vasar” kirjutatud nupukest: „Fotod on teostatud näidistasemel. Autor teeb aastas umbes 30 000 ülesvõtet range valikuga. Näituse vormistamine (raamid, paspartuud ja lisaks läbipaistev, kuid tagasipeegelduseta katteklaas) on väga mõjuv.”

Matsalu-kandis on Hannu Hautala käinud pildistamas 90ndate esimesest poolest alates. Ta oli siin ka tänavu kevadel pärast seda, kui oli tähistanud oma 75. aasta juubelit näituse avamisega Narvas.

Hannu Hautalaga on festivalil võimalik kohtuda kahel korral: laupäeval näitab ta oma pilte Lihula mõisas ja pühapäeval jagab selgitusi näituse lõpetamisel Haapsalus.

Kui Hannu Hautala 2003. aastal esimese Matsalu festivalil pilte näitamas käis, oli Remo Savisaar üsna oma fotograafitee alguses. Nüüd on temastki sirgunud maailmas tuntud tegija. Oma tänavuses ettekandes "Looduselamuste jahil" räägib ta oma viimaste aastate põnevamatest pildiprojektidest ning loodusfotograafi aastaringist. See on retk, mis viib imetajate ja tiivuliste maailma ning rännakule kodumaa maastikele. Muu hulgas tuleb juttu päevadest kakkude seltsis, ilveste radadel ja Vooremaa voortel.

Kogenud alpinist ja fotograaf Jaan Künnap sai hiljaaegu valmis põhjaliku käsiraamatu sõlmedest. Selle tarvis pildistas ta etapikaupa üles ka iga sõlme sidumise käigu. Festivalil tutvustab ta sõlmi, mis looduse pildistajale tema töös kasuks võivad tulla. Ühtlasi on tal kaasas näidised köite ja nööride valmistamiseks kasutatavatest looduslikest materjalidest.

Suure töö on ära teinud ka Läänemaaga tihedalt seotud mehed, orhidee- ja fotohuvilised Arno Peksar ning Rainar Kurbel. Nad on üles pildistanud kõik Eesti looduses kasvavad orhideeliigid ning pannud kokku näituse „Orhideed Hanila vallas ja mujal Eestis”. Hanila vald on orhideede poolest rikkaim piirkond Mandri-Eestis, kus kasvab meil leitud 38st käpaliseliigist 31. Vaid saartel on valdu, kust avastatud liikide arv on suurem – Hiiu vallast Hiiumaal ja Kihelkonna vallast Saaremaal on leitud üks liik rohkem ehk siis 32. Mehed ei piirdu üksnes orhideede pildistamisega, vaid jälgivad ja hooldavad ka nende kauniste taimede teadaolevaid kasvukohti ning avastavad uusi.

Orhideede uurimiseks ja kaitsmiseks lõi Rainar Kurbel koos Toomas Hirsega mittetulundusühingu Käoraamat. Kahekesi kõnelevad nad käpalistest ka festivali fotopäeval.

Näitusega on seotud veel üks laupäevane ettekanne. Loodusemees Arne Ader ja kujundaja Margit Mõttus panid kokku näituse „Võluaknad”, mis on festivali ajal väljas vaatamiseks Penijõe mõisas. Arne ütleb ise oma näituse kohta nii: „Piisab vähesest, et olla armas ja ilus tildritibu: udupehme sulerüü, pisut pallike keha, ilmsüüta silmavaade... Omal moel lummab meid ka karupoeg, pisikese linnu kõrval sootuks teistsugune. Ju on maailmal musttuhat nägu, ent vaid üks armastus ja üks võlu. Iga tildritibu ja karupoeg või kes iganes võib olla võluaken, mille kaudu otsida toda salapärast allikat, kust voolavad välja armastus ja ilu.”

Fotonäitusi on festivalil veel. Lihula mõisas on väljas Luua metsanduskooli õppejõu Veiko Belialsi peaaegu mustvalged fotod koondpealkirjaga "Mõned üksikud värvid!". Näitusega tähistas autor oma 50. sünnipäeva.

Lihula mõisa aidas on väljas kaks fotonäitust. “Animalia” on koostatud Haapsalu Fotoklubi liikmete ja teiste loodussõprade poolt, keda ühendab huvi käia loodusesfotoaparaadiga. Jäädvustatud on 28 liiki imetajaid, roomajaid, kahepaikseid, putukaid ja limuseid. Ning juba aastatepikkuse traditsioonina näeb festivalil ka võistluse „Looduse Aasta Foto” selle aasta parimaid töid. Lihula raamatukokku on aga Haapsalu linnaloodust tutvustava näituse üles pannud Ennu Põldma.

 

Katsuda saab Canoni uusimat kaamerat

Laupäevasel fotopäeval Lihula mõisas on kohal Canoni ja Overalli esindajad, kes tutvustavad tänapäevast fototehnikat. On lubatud, et näha ja proovida saab alles mõni nädal tagasi esitletud, tõenäoliselt paljudele loodusepildistajatele huvi pakkuvat kaamerat Canon EOS 5D mk IV.

 

Matsalu loodusfilmide festivali fotoprogramm 2016

LAUPÄEV 24.09 LIHULA MÕISAS

10.00 JAAN KÜNNAP

„Sõlmed ja pleisid”

Ka looduse pildistamisel tuleb aeg-ajalt üht-teist kokku siduda.

11.00 ARNE ADER, MARGIT MÕTTUS

„Fotonäitus null euroga - kas võimalik?”

Näituse „Võluaknad” tegemise ja korraldamise lugu.

12.00 RAINAR KURBEL, TOOMAS HIRSE

„Huvitavat orhideedest ja nende pildistamisest”

väike paus

14.00 HANNU HAUTALA

„Islandi linnud”

Pildiprogrammid „Kotkas lendab päikese poole”, „Laululuik” ja „Ühe loodusfotograafi elu”

16.00 REMO SAVISAAR

„Looduselamuste jahil"

Remo Savisaar räägib oma viimaste aastate põnevamatest pildiprojektidest ning loodusfotograafi aastaringist.
Fotopäeva jooksul tutvustab CANON uusimat fototehnikat, sh on võimalus näha ja käes hoida tuttuut kaamerat Canon EOS 5D mk IV.

PÜHAPÄEV 25.09 HAAPSALU KULTUURIKESKUSES

11.00 HANNU HAUTALA

Näitus „Metsän poika”. Autori lood piltide juurde ja näituse lõpetamine.

 

Matsalu Loodusfilmide festivali fotonäitused 2016

 • ARNO PEKSAR, RAINAR KURBEL „Orhideed Hanila vallas ja mujal Eestis” (Lihula mõisas)
 • VEIKO BELIALS  „Mõned üksikud värvid” (Lihula mõisas)
 • HAAPSALU FOTOKLUBI (22 autorit) „Animalia” (Lihula mõisa aidas)
 • „Looduse Aasta Foto 2016 parimad tööd” (Lihula mõisa aidas)
 • ARNE ADER „Võluaknad” (Matsalu looduskeskuses Penijõel)
 • HANNU HAUTALA „Metsän poika” (Haapsalu kultuurikeskuses)
 • ENNU PÕLDMA „Loodusvaateid Haapsalu linnast” (Lihula raamatukogus)

 

Hannu Juhana Hautala

 • sünd. 12.05.1941
 • vabakutseline loodusfotograaf aastast 1970
 • koostanud üle 50 loodus(foto)raamatu
 • tema raamatuid on tõlgitud rootsi, vene, inglise, saksa, prantsuse, itaalia ja jaapani keelde.
 • Soome loodusfotograafide ühenduse asutajaliige
 • Eesti looduskaitse seltsi auliige
 • Oulu ülikooli audoktor (PhD)
 • kunstnikupension Soome riigilt aastast 2004

 

Teated

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.