Avaleht

Aiaretk Rein Joostiga Varangul Albert Berzinši pere roosiaias

25.07.2023 - 14:00

Teisipäeval, 25. juulil

 

Vabandame, kohad on täis 

Elupõlise roosimehe Rein Joosti kasvatatud roose oleme kõik näinud, näiteks Kadrioru pargi roosikünkal, presidendi roosiaias või Tallinnas Sõpruse puiesteel, Viljandi linnahaljastuses jpt kohtades. Paljud on käinud ka Rein ja Külli Joosti rajatud ja 1998. aastal avatud Põltsamaa roosiaeda imetlemas, mis küll tükk aega enam Joosti perele ei kuulu. Rein Joost on nüüdseks roosidega tegelenud üle 60 aasta ja ta on kasvatanud rohkem kui 1000 roosisorti. Ka selle suve nädalavahetustel on ta Viimsis kasvatatud roosidega väljas suurematel taimelaatadel ja -müükidel.

Teisipäeval, 25. juulil on Looduse Omnibussi aiareisihuvilistel haruldane võimalus tema kogemustest osa saada. Eriline roosireis viib meid Haljala lähedale Varangule. Sinna sõidame umbes tund ja 15 minutit, teekonna täidame aga roosijuttudega. Rein Joost jagab oma roosikasvatus kogemusi, soovitab paremaid sorte ja kõik sõitjad saavad talt rooside kohta küsida. Palun mõelge juba kodus välja, mida te roosisortide, hoolduse, haiguste jms kohta iganes teda tahate.

Virumaa ilusate roosiaedade seast valis Rein Joost meile tutvumiseks välja Albert Berzinši suvekodu roosikogu, kus kasvab u 350 roosisorti. Teiste seas on ka mitu Mart Ojasalu värsket  aretist, mida ilmselt kusagil mujal veel näha ei saagi. Aastate jooksul on Albert kasvatanud aga rohkem kui 500 sorti. Huvitavad roositoed ja aiarajatised on tema tehtud. Roosikogu tutvustavad meile seal seega kaks asjatundlikku roosikavaleri – Rein ja Albert.

Suvekodu soetas Berzinšite pere 20 aastat tagasi. Rein Joost tunnustab nende Varangul tehtud suurt tööd sõnadega: „Kui inimesel on suur huvi, siis saab temast ruttu asjatundja! Väga tore on, et Alberti huvi jagavad ka abikaasa, lapsed ja lapselapsed. Nende kaunis roosiaed asub väga kehva pinnasega kohas, kus head mulda on väga vähe.“

Aia rajamist alustades peremees veel roose ei tundnud – alustuseks ostis ta lihtsalt ühe punase, ühe roosa ja ühe kollase roosi. Iga aastaga huvi e rosomaania kasvab: kord on põnevad Kanada sordid, siis Inglise roosid jpm. Põhjaranniku roosikogude seas on Berzinšite oma nüüd kõige sordirikkam.

Lisaks õite imetlemisele ja kogemuste jagamisele saame sealses koduaias maitsta omatehtud roosimoosi ja -veini. Perekond pakub meile õhtuooteks ka suppi, kohvi ja kooki.

Samas Varangu külas näitab meile seejärel Varangu mõisa kunagist viinavabrikut, kus nüüd on koolituskeskus, selle perenaine Maarja Toonekurg. Mullu tunnustati nende pere tööd omapärase koolituskeskuse juures „Kauni kodu“ konkursil, kus hinnatake ka ettevõtete ilusat ümbrust.

Ja enne kojusõitu saame pilgu heita ka Varangu vanale koolimajale, kus on filmitud suur osa Soome režissööri Annti-Jussi Annila mängufilmist „Igitee“, mis põhineb Antti Tuuri samanimelisel romaanil. 2017. a valminud film räägib Karjalast pärit inimestest, kes otsisid õnne USAst, kuid tulid petujuttude peale tagasi Nõukogude Liidu valdusse läinud Karjala ossa ja said seal kõik hukka.

Sellel sõidul on kaks reisijuhti: Rein Joost ja aiaajakirjanik ja raamatukirjastaja Meeli Müüripeal, kes teeb bussis roosijuttude otsa lahti.

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 14.00
Tagasi Tallinnas kell 21.00

Sõidu hind koos õhtuse supi, kohvi ja koogiga 45 eurot.

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

Saadame kinnituse.

PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

Fotod: Kaido Haagen, Tiina Tammet

Teated

Päevakorral:

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.