Avaleht

Õhtune aiaretk Meeli Müüripealiga Kirivalda Mart Ojasalu koduaeda roose vaatama

09.08.2022 - 17:20
Teisipäev 09.august 2022
 
Harjumaal Kirivalla külas kasvatavad Mart ja Mare Ojasalu juba u 40 aastat roose ja nende juures  saavad kõik roosisõbrad häid ideid, kuidas roose koduaia kujunduses kasutada. Mardi roosihuvi kasvas  roosidega tegeledes nii suureks, et ta hakkas ka ise roose aretama ja Mart Ojasalu on ka parim vastaja kõigile küsimustele.
 

Kuidas sünnivad uued roosid? Kuidas nad nime saavad? Kui paljusid roosisorte Eestis üldse kasvatatakse?  Kui palju roosisorte on aga Eestis aretatud? Kes olid meie esimesed roosiaretajad? Miks  tuleb vanu sorte väärtustada ja alles hoida?  Miks on kodumaiseid roosisorte vaja, kui maailm on valla ning kui sealt saab kõike tellida ja osta?
Osalt leiab need vastused ka tema kirjutatud roosiraamatutest: „Roosid. Praktiline abimees“ (2001), „Roosiaed“ (2006), „Roosiraamat“ (2010), „Roosid Eesti aedades“ (2019).


Ojasalude roosiaed on umbes ühe hektari suurune ja seal kasvab kauneid roose kõigist roosirühmadest.  On palju antiikroose, oma väärtust ammu õigustanud  roosiklassikat ja haruldasi Eestis aretatud sorte.
Kusagil mujal ei näe nii uhkes valikus Mart Ojasalu loomingut. Ta püüab saada sorte, mis oleksid lisaks ilule  haigus- ja talvekindlad ning terve lehestikuga. 
Mart Ojasalu kõige uuem roosisort on Anett Kontaveidi  auks nimetatud ’Anett’.

Kuid muidugi on Mart Ojasalul omad lemmikud ka maailmakuulsate aretajate loodud rooside seas. Ta  põhjendab oma valikuid väga hea meelega ja oskab soovitada õige roosi igasse aeda.  Talus on müügil huvitav valik omakasvatatud roosiistikuid, ostes saab tasuda ka pangakaardiga.
Vaadake ka www.rosmakor.eu

Retke juhib aiandusajakirjanik ja aiaraamatute toimetaja Meeli Müüripeal.


Buss väljub Rahvusraamatukogu (Tõnismägi 2) eest kell 17.20. Tagasi Tallinnas kell 21.30
 
Sõidu hind 22 eurot
 
 
Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.
 
 
 

PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.