Avaleht

Õhtune aiaretk Meeli Müüripealiga imeilusasse Sadevälja tallu hortensiaid vaatama

23.08.2022 - 17:20
 
Teisipäeval, 23. augustil.2022
 

Teisipäeval sõidame taas Harjumaale Karla külla, sest eelmisel korral vaatasime roose, elulõngu ja viinapuid, kuid meil jäi käimata Sadevälja talu iluaias. Sadevälja kaunis aed laiub umbes kahel hektaril, seal kasvab rohkem kui 1000 taimeliiki-sorti ja aiaga tutvumiseks kulub vähemalt kaks tundi.

Sadevälja on põline talukoht Kuivajõe ääres, kus vanast alles vaid mõned põlispuud. Jana ja Margus Proos hakkasid kohta korrastama 2001. aastal, 2009. aastal oli asi nii kaugel, et nad said tallu elama kolida. Jana Proos on kaks korda lõpetanud Räpina aianduskooli, esmalt aiandusagronoomia ja hiljem maastikukujunduse eriala. Ta pühendus talu iluaiale, oma puukooli arendamisele ja taimede müügile.

Kõiki taimi, mis müügil, näeb huviline kasvamas ka Sadevälja iluaias. Vaatamist on seal igal aastaajal, perenaise lemmikute hulka kuuluvad näiteks lumeroosid, epimeediumid, hostad, iirised, sõnajalad.

Jõe kaldal on suur rabaaed, kus kasvab palju heitlehiste rododendronite sorte, mis võluvad kevadsuvel õite ja sügisel oma värvikate lehtedega. Kruusasel nõlvakul kasvavad madalad okaspuud, eksootidele eelistab pere aga kodumaise hariliku kuuse vorme, nt ’Hiiumaa’, ’Luua’, ’Luua pärl’. Praegu on käes hortensiate tipp õitseaeg ja ainuüksi aedhortensiaid on Janal 30 sorti.Väga põnevad ja ilusad on praegu ka siilkübarate uuemad sordid.

Sadevälja talu on pälvinud palju tunnustust: 2012. aastal valiti see Harjumaa kauneimaks taluks ja ajakirja Kodukiri aiavõistlusel sai see 2020. aastal I koha.

Sadevälja talu pilte ja puukooli taimede hinnakirja näete kodulehelt www.sadevalja.ee Kaardimakse võimalus.

 
Retke juhib aiandusajakirjanik ja aiaraamatute toimetaja Meeli Müüripeal.
Aeda tutvustab Jana Proos.
 
Buss väljub Rahvusraamatukogu eest (Tõnismägi 2) kell 17.20. Tagasi Tallinnas kell 21.20
 

Sõidu hind 25 eurot

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297. Saadame kinnituse.

 

PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

 

Fotod: www.sadevalja.ee

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.