Looduse Omnibuss sõidab igal nädalavahetusel, nädalalõpu reisikavad kuulutatakse välja listis ja kodulehel kolmapäeval - neljapäeval.

Loodusõhtud Rahvusraamatukogus toimuvad oktoobrist aprillini igal esmaspäeval kell 18.00. Otseülekanded www.looduseomnibuss.ee/otse ja salvestusi näed www.looduseomnibuss.ee/loodusohtud.

Looduse Aasta Foto lehe leiad www.looduseomnibuss.ee/laf ja galerii www.looduseomnibuss.ee/galerii.

Päevakorral

Kevadretk Palmsesse kaminaõhtule Anneli Banneriga

 

Seoses eriolukorra kehtestamisega lükkuvad meie sõidud edasi määramatuks ajaks.
Jaan Riis, Looduse Omnibussi retkede korraldaja 56 47 62 97.

 

Looduse Omnibuss Tallinn

Reedel, 20. märtsil 2020 

Reedel algab kevad ja toimub selle hooaja viimane kaminaõhtu Palmse Park-hotellis.

Külaliseks on Anneli Banner Vabaõhumuuseumist ja teemaks Eesti aia ajalugu. Kuidas meie koduaiad on kujunenud? Kas seal on midagi tõeliselt eestilikku? Miks kasvab maakodu juures ikka mõni põlispuu ja kunagisi kodukohti märgivad kuuse- ja sirelihekid? Kuidas jõudsid aeda vanad armsad talulilled ja paremad viljapuu- jm sordid? Kõigest Sellest räägibki meile ja näitab rohkesti pilte Anneli Banner, kes koos Hea Loo kirjastusega andsid välja eelmisel aastal väga huvitava raamatu. Õhtul on kohal raamatu toimetaja Meeli Müüripeal ning huvilised saavad teost osta soodushinnaga 20 eurot. Tänavu sai Anneli Banner Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapitali tunnustuspreemia taluaianduse ja pärandtaimede uurimise ja populariseerimise ning raamatu "Eesti aia ajalugu" eest.

 

Palmsesse tuleb kohale Atla mõisa perenaine Kristel, kes müüb Atla keraamikat, mis sobib aiateemaga. Lisaks toob kaasa maitsmiseks ja miks mitte ostmiseks Atla Viinaköögi toodangut. Kohal on ka Karepa ravimtaimeaia Katrin, kellelt saab just kevadiseks perioodiks ja oma organismi tugevadamiseks osta sobivaid tooteid. Võib ette vaadata Karepa ravimtaimeaia kodulehte ja tellida sealt endale sobivat, et Katrin teaks kaasa võtta. Kaminaõhtult saab osta kohalikku mett.

Sõidu hind koos soliidse õhtusöögiga Palmse Viinaköögi restoranis (tervituskokteil, praad, magustoit, tee/kohv) 27 eurot, õpilased 22 eurot.

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 17, tagasi Tallinnas kell 22.15.

Registreerimine e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Info telefonil 5647 6297, Jaan Riis. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Palume lisada oma kontakttelefon. Saadame kinnituse ja arve.

 

Registreerimisel palun märkida ka kui soovite raamatut osta, siis teab kirjastus palju neid kaasa võtta.

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

 

Retk Kanepi valda Varbusele ja Alle-Saija Teatritallu etendust "Viimased" vaatama

Seoses eriolukorra kehtestamisega lükkuvad meie sõidud edasi määramatuks ajaks.
Jaan Riis, Looduse Omnibussi retkede korraldaja 56 47 62 97.
Pühapäev 22.märts 2020
 
Sõidame Lõuna-Eestisse Kanepi kanti, kus Alle-Saija Teatritalus saab näha etendust "Viimased".
 
"Viimased" on Vene viimase tsaariperekonna tütarde lugu. Kui enamasti on Nikolai II-ga seotud näidendites põhiteemadeks tsaariperekonna lõpu traagika, samuti tsaariperega seotud ajaloolised isikud (nt Rasputin, Mathilde Kšessinskaja, jne), siis see lugu on neist neljast tüdrukust, kes on pigem olnud tagaplaanil. See on lugu neljast vene viimasest suurvürstinnast ja nende (elamata) eludest, taustaks keerulise kaasaja sündmused Venemaal. 
Autor ja lavastaja: Ingrid Ulst
Mentor: Ain Saviauk
Laval Alle-Saija Teatristuudio: Helin Vill (Olga), Jaanika Ulst (Tatjana), Agnes Moritz-Kool / Tiina Neeve (Maria), Doris Pavlov (Anastassia), Merike Ingver (Aleksandra Fjodorovna), Karin Ulst (Olga Aleksandrovna), Imbi Pallo (Rita Hitrovo), Leili Gribova (Anna Võrubova).
 
Enne teatrit külastame ajaloolisel Postiteel asuvat Maanteemuuseumi. Ilusa ilma korral soovijatel võimalus jalutada ka maalilisel Tilleoru loodusrajal. Pärast teatrit tagasiteel külastame Kambja lähedal asuvat Andre Juustufarmi talupoodi. 
 
Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 8.30, tagasi Tallinnas kell 20.30.
Sõidu hind koos teatripileti, muuseumipileti ja lõunasöögiga Varbuse Teemajas täiskasvanutele, sealhulgas tudengitele ja pensionäridele 40 eurot, õpilastele 30 eurot.
Registreerimine retked@looduseomnibuss.ee. Info telefonil 5647 6297 (Jaan Riis). Vajalik täpne nimeline registreerimine. Palume lisada oma kontakttelefon. Saadame kinnituse ja arve.

8- päevane retk Andres Adamsoniga Ida-Karjalasse ja Solovetsi saartele

Seoses eriolukorraga on registreerimine retkele peatatud.

Jaan Riis, Looduse Omnibussi retkede korraldaja 56 47 62 97.

 

16-23.mai 2020
Meie seekordne retk koos Andres Adamsoniga viib Ida-Karjalasse. See sõit on mõtteliselt jätkuks mullusuvisele käigule Soome- ja (endisse) Viiburi-Karjalasse. Karjala on tavaliselt arvatust laiem mõiste, hõlmates ajaloolises-etnograafilises mõttes lisaks Ida-Karjalale ka oma poolt Soomet ja keelesaari mitmel pool Loode-Venemaal (Tveri kandis, Valdais jm); et karjalaste kui rahva suur enamus elabki tänini soomlaste seas; et ka ingerisoomlased on karjalaste ja samuti karjala aluspõhjaga savolaste segu; ning et ajalooline Karjala algab kohe Narva jõe taga, sest isuridki olid karjala hõim. Kuid enamik eestlasi peab Karjalaks ikka vaid kitsamalt Ida-Karjalat, Karjala Vabariiki, mis eraldi võetuna ongi suurim ja endiselt sama nime kandev osa sellest kunagisest tohutusuurest maast. Sinna nüüd sõidamegi – ja sõna ’sõitma’ on omal kohal, sest vahemaad on ka sellel reisil suured.
 
Meie teekond kulgeb läbi Peterburi. Osaleme Peterhofi suvehooaja kuulsate purskkaevude avamise pidustustel. Esimese öö veedame Peterburi kesklinnas asuvas VOX hotellis. Järgmisel päeval vaatame kuulsat Kivatši koske ning õhtuks jõuame Aunuse-Karjala Karhumäele (vn Medvežjegorsk), kus majutume korralikus hotellis neljaks ööks. Järgnevatel päevadel käime ära Karjala pealinnas Petroskois, Kiži muuseumisaarel Äänisjärvel (vn Onega), Stalini ajal sunnitööliste poolt rajatud Valge mere-Läänemere kanali ääres (vn Belomorkanal), karjalaste külades ja vaatame milline näeb välja Karjalas leiduv kivim šungiit jm. Karhumäki ise on küll rohkem vene linn, kuid eks seda ole kõik linnad Ida-Karjalas (peale Aunuse, vn Olonetsi, kus käime reisi teisel päeval), ja paikneb ta just seal, kus jooksevad kokku idakarjalaste kolme peamise hõimu ja murdeala – põhjapoolsete n-ö päriskarjalaste, livvikote (aunusekarjalaste) ja lüüdide piirid. Ka loodus on ümberringi võimas ja sääse uputust veel ei ole.
 
Reisi kuuendal päeval sõidame põhja poole Kemisse, et suunduda laevaga edasi Solovetsi kloostri-, minevikus ka sunnitöösaartele Valges meres. Jääme sinna öömajale, järgmisel päeval aga alustame tagasisõitu, jõudmaks õhtuks Karjala Vabariigi pealinna lähedale Kontupohja (vn Kondopoga). Seal on ka viimane öömaja. Tagasi koju loodame jõuda 23. mai hilisõhtuks. Retke juhib ajaloolane Andres Adamson, Karjalat tutvustavad ka kohalikud.
 
Buss väljub Rahvusraamatukogu eest laupäeval 16. mail kell 6.15, tagasi Tallinnasse loodame jõuda laupäeval 23.mai keskööks.
Sõiduhind 650 eurot + Venemaa viisa. Hinna sees bussisõit, laevasõidud, hotellid koos hommikusöökidega, muuseumi piletid ja kaks rahvuslikku õhtusööki.
Vajalik on pass, mis kehitb 6 kuud peale reisi lõppu. Algab registreerimine, saadame kinnituse ja edasised juhised.
Lisainfo 5647 6297 Jaan Riis. Registreerimine e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee.

Liitu Looduse Omnibussi uudistelistiga:

Liitu Looduse Omnibussi uudistelistiga:

Looduse Omnibussi listide haldamise lehekülg

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.