KODUMAA UUDISED MAAILMA MAAD JA RAHVAD

 

Raivo Tiikmaa loodusfotod

Tekst ja fotod:
Raivo Tiikmaa

Elupõline tallinlane Raivo Tiikmaa (36) hakkas fotondusega tegelema 24.keskkoolis õppides. "Üksik hunt, nagu ma olin, käisin fotoringides ja muudkui pildistasin," meenutab ta. Pärast fotokooli lõpetamist kohtas Raivo Tallinna fotoklubis Jaan Rõõmust, kelle soovitusel Telefilmis fotograafi koha sai. "See oli fantastiline aeg, pildistasin kohtades, kuhu tavainimene ei pääsenud - kraanade otsas kõõludes, katustel balanseerides," kiidab ta reporterioskusi andnud aega. 

Seejärel asus noor fotograaf tööle Filmari fotolaborisse Tallinnas. "Laboris saad aru, et filmid on kõik erinevad, hakkad nende vahel vahet tegema, ja kõike seda täiesti tasuta, teiste vigade pealt õppides." Iga filme tootev firma käitub erinevalt. Näiteks Fuji edu Kodaki ees tekkis paljude fotograafide arvates sellest, et amatööridele mõeldud filmidel võimendas see firma värvid üles, mis rahvale meeldib. Kodak seevastu taotles õigeid toone. Ent proffessionaalidele mõeldud filmid on jälle teistmoodi tasakaalustatud. 

Oma esimesed loodusvõtted tegi Raivo paigas, mida ta tinglikult nimetab Õismäe rabaks. See on metsatukk Tallinnas vabaõhumuuseumi ja Kakumäe tee vahel. "Sinna sai bussiga kergesti ligi ning võis kohata põtru ja kitsigi," ütleb ta ning kirjeldab  kuidas üht kitse paar-kolm päeva taga ajas, et pildile saada. "Selles linnametsasolen põdragagi silmitsi jäänud, vahtisime teineteisele silma, aga siis ei pidanud ma vastu , keerasin pilgu ära ja põder läks nii et mets oli kahte lehte." Praeguseks on Raivo pildistanud mujalgi Eestis, eriti hindab ta oma fotoretki ühes Toomas Tuulega. "Seitse aastat järjepanu pildistasin rallit. Mind ei huvitanud, kes võitis, vaid pilt, mille kätte sain," iseloomustab Raivo Tiikmaa oma suundumust. "Ka looduses ei huvita mind selle tirtsu, keda ma pildistan, ladina- või eestikeelne nimi, minu jaoks on tähtis see, et pilt tuleks uhke."