Avaleht

Muuseumiretk Ain Mäesaluga Rehbinderi majja Rakveres, Eesti Piiritustööstuse muuseum Moes ja Eesti Portselanitehase poodi Pajustis

02.11.2024 - 08:50

Laupäeval 02.novembril 2024

Kuigi ilm on heitlik, lubab päeval ka päikest. Sõidame koos ajaloolase Ain Mäesaluga Virumaale uusi muuseume avastama. Külastame Rehbinderi maja Rakveres ja Eesti Piiritustööstuse muuseumi Moes.

Rehbinderi majas on uhiuus püsinäitus „Toolile nõjatudes. Luksust ja lihtsust keskajast Lutheri vabrikuni.“ Eksponeeritakse Virumaa Muuseumide mööblikogu kõige väärtuslikumaid esemeid, aga ka museaale 15 erineva muuseumi või kollektsionääri kogudest. Näha saab Eesti mõisatest pärinevat mööblit nagu näiteks perekond von Nolckenite toole, mis olid Alatskivi mõisas ja mis on laenutatud Lüneburgi Ostpreußische Landesmuseumist. Eksponeeritud esemete hulgas on toole, millel on istunud Mustpeade vennaskonna liikmed, krahvid ja vürstid kui ka linnakodanikud.

1793. aastal valminud krahv Gustav Dietrich von Rehbinderi maja on omaette vaatamisväärsus, sest tegemist on ainsa peaaegu ümberehitamata kujul säilinud varaklassitsistliku aadlielamuga Rakveres. Rehbinder oli üks Virumaa jõukamaid mehi, kellele kuulus 14 mõisa. Maja restaureerimisel avastasid Eesti Kunstiakadeemia tudengid seinamaalinguid, mis on vanimad Rakvere linnas ja haruldasi tapeedifragmente. Koostöös
Kõrgema Kunstikooli Pallas tudengitega on kahe ruumi leidude põhjal valminud seinamaalingute rekonstruktsioon. 

Kuulame Rakvere muuseumis Ain Mäesalu ettekannet “Liivi sõja aegsetest relvadest ja nende kasutamisest”. Fotode abil tutvustatakse paari haruldast ornamenteeritud püssi. Agnese püstol läks küll Tallinnfilmi likvideerimisega 1991. aastal kaduma, aga Lambert Glandorpi epitaafiltt saame ettekujutuse selleaegsetest luksuslikest püstolitest ja nende kasutamisest. Lausa erilised kunstiteosed on Tallinnas Liivi sõja ajal valatud pronksist suurtükid, mis asuvad Peterburis. Kõige uhkemal neist on tagaosas skulpturaalne pea, mida Vene ajaloolased seostavad vene tsaar Ivan Julmaga. Selle hüpoteesi paljastamisel tuleb juttu ühtlasi Monomahhi mütsisist, mis oli pikka aega Vene isevalitsuse tähtsaimaiks sümboliks ja millest valmistati koopia juubeli kingituseks Vladimir Putinile. Monomahhi mütsi tegelik päritolu on üllatuseks kõigile kuulajaile.

1500. a mainitakse esmakordselt Moe mõisa (Muddis) ja 1688. a rajati Moe mõisa õlleköök.1971. a avati Moe mõisa vanas viinaköögis muuseum. 2021. aastal toimus piiritusvabriku hoones renoveeritud Moe Muuseumi taasavamine. Muuseumi ringkäigul tutvustatakse piiritusetööstuse ajalugu 500 aasta jooksul. Võimalus on näha ajaloolist viinakööki, uut destilleerimiskoda, piiritusevabriku meistrituba ja sõita keedutõrres liftiga ning veel palju põnevat. Ringkäik lõppeb kõrtsitoas Moe Krog, mis asub vanas õllekeldris,
kus pakutakse degusteerimist. Võimalus külastada ühtlasi vabriku poodi.

Külastame Rakvere külje all Pajustis asuvat Eesti Portselan OÜ tehasepoodi, kus müüakse eriti tugevast vitroportselanist (savist) kuumakindlaid kruuse, taldrikuid, kausse, potte ja padasid. Eesti Portselan OÜ on suurim tarbekeraamika tootja Eestis, enamik selle toodangust läheb ekspordiks.

Retke juhib ajaloolane Ain Mäesalu

Buss väljub Rahvusraamatukogu  ( Tõnismägi 2) eest kell 8.50 Tagasi Tallinnas kell 17.30

Sõidu hind koos muuseumipiletiga Rakveres ja muuseumipileti, ekskursiooniga ja degusteerimisega Moes 45 eurot

Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.

Saadame kinnituse ja arve.

PALUME REGISTREERIDA  ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!