Avaleht

Militaarpärand täis elu - Retk Utriasse, Narva- Jõesuusse ja Sinimägedesse

07.09.2013 - 09:30 - 20:00

Militaarpärand täis elu - Retk Utriasse, Narva- Jõesuusse ja Sinimägedesse

Laupäev 07.09.2013

  Sinimäed on meie sõja-ajaloo märgiline lahinguväli. Aga ka Sinimägede külje all on paigad, mälestuskivid ja lood , mis sama tähtsad iseolemise ja vastupanu seisukohast.

Alustame Sinimäelt  Utriasse. Saame teada, miks ametlik nimi Udria, kohalike jaoks aga ainuõige Utria nimekuju.Kõnnime endisesse Kotšnevi parki Utria dessandi saabumise radadele. Sellest 19.sajadi suvituspaigast pole just palju järgi , aga Udria oja voolab ikka  kuni 20 m sügava sälkoru põhjas ja kõrge kallas on uhke. Paljastame ka Mummasaare nimeloo.

 Peatume Teise Maailmasõja  Meriküla dessandi mälestusmärgi juures. Kuulame lugu dessandist, mis hävis 90% ulatuses ja andis ainest propagandasõjas. Aga see on ka nostalgia koht-Meriküla kui suvituspaik.

Sõidame läbi Narva-Jõesuu . Sõjakirjasaatja Jüri Remmelgas: „1944.aasta suveks olid Jõesuust jäänud ainult varemed ja riismed. Kõrged männid olid maha saetud ja neist olid saanud punkrite seinad ja laed.

Peatume Tõrvajõe lähistel. Heal lapsel mitu nime, nii on seda piirkonda ka Riigikülaks ja Vaasaks kutsutud. Räägime Riigiküla Vabadussõja ausambast, mida taastatkse Vabadussõja alguse 95.aastapäevaks.

Tagasiteel sõidame üle sõjas hävinud Peeterristi kiriku koha  ja möödume Laagnast, kus oli Karl XII viimane peatuspaik enne Narva lahingut.

Sinimägede lahinguväljal langetame pea. Sinimäe asulas külastame muuseumi , ronime Lastekodumäe vaatetorni ning Esimese Maailmasõja kindlustuskäikudesse.

Retke juhib Ivika Maidre Vaivara Sinimägede Muuseumist

Söögid- joogid kaasa.

Buss väljub Rahvusraamatukogu eest kell 9.30. Tagasi Tallinnas kell 20.00

 Sõidu hind täiskasvanutele, sh tudengitele ja pensionäridele 15 EUR, õpilastele 10 EUR. Lapsed, kes veel koolis ei käi, tasuta.

Info ja registreerimine 56476297, retked@looduseomnibuss.ee.

Looduse Omnibussi ettevõtmisi toetavad Eesti Energia ja KIK

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.