Avaleht

Looduse Omnibuss soovitab: esimese vadja keele lugemiku esitlus hõimuklubis

25.03.2015 - 17:00 - 18:00

Fenno-Ugria Asutus
Kolmapäeval, 25. märtsil 2015 kell 17.00

Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6) toimub hõimuklubi teemal „Vad’d’a sõnakopittõja“, kus keeleteadlane Heinike Heinsoo tutvustab äsja ilmunud esimest vadja keeles kirjutatud lugemikku.

Hõimuklubis näitame katkendeid ka vadja-teemalisest filmist "Ja päästa meid ära kurjast…" (ETV 2004), mida kommenteerib üks autoritest Taisto Raudalainen. Räägime vadja rahva praegusest olukorrast ja ohtudest, mis lähtuvad üha laienevast Laugasuu (Ust-Luga) sadamast.

Vadja keel on eesti keele lähim sugulaskeel, millel ei ole kunagi olnud kirjakeelt. Vadja keelt on viimase saja aasta jooksul rohkesti talletatud teaduslikus transkriptsioonis, kuid seni ei ole olnud vadja keele õpperaamatut ega tekstikogumikku, mida saaksid lugeda kõik huvilised. „Vad'd'a sõnakopittõja" (Vadja sõnakoguja) on esimene vadja keele õppimiseks mõeldud raamat, mis on autori Heinike Heinsoo sõnul eelkõige mõeldud keelt rohkem või vähem valdavatele vadjalastele.

188‑leheküljeline raamat sisaldab algupäraseid tekste liivtšülä-luuditsa murdes, mõnda tuntud muinasjuttu, viiekeelset (vadja–soome–eesti–vene–inglise) sõnaraamatut ja Virge Jõekalda illustratsioone. Graafilise kujunduse tegi Loit Jõekalda.

Lugemiku käsikiri tugineb vadja keele ja kultuuri kursuste materjalidele. Heinsoo korraldas aastatel 2010–2014 vadja külades Jõgõperäl ja Luuditsas suvekursusi, millest võttis osa kümmekond vadja keelt rohkem või vähem oskavat 50–80 aastast kohalikku inimest.

Hõimuklubi koguneb Eesti Keele Instituudi suures saalis (Roosikrantsi 6).

Kõik huvilised on oodatud, üritusest osavõtt on prii.

Üritust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Kultuuriväärtuste Amet