Jõuluretk Riiga
Laupäeval 14.detsember 2024 - pühapäev 15.detsember 2024
1 vaba koht
Looduse Omnibussi jõuluaja retk viib teid Läti pealinna Riiga, kuid mitte ainult. Lisaks Riiale külastame Staiceles liivi māja, kus naudime Salatsi liivlaste jõuluaja õhtusööki.
Läti pealinn Riia on mitte ainult Läti, vaid ka kogu Baltikumi pärl. Riia vanalinn on kantud UNESCO maailma kultuuri- ja looduspärandi nimekirja. Riias elab üle 600 tuhande inimese, mis teeb sellest Balti riikide suurima linna. Riias on alati mõnus jalutada ja nautida linna kordumatut arhitektuurimiljööd. See on linn, kus näete ühes kohas linna algusaegadel 13.sajandil ehitatud kirikuid, keskaegseid hooneid vanalinnas, ainulaadseid juugendstiili näiteid, aga ka sajandeid üleelanud puitarhitektuuri ja kaasaegse arhitektuuri pärle. Kuulsad on Riia jõuluturud. Ja muidugi käib naabrite puhul asja juurde väike vaidlus, kas tavale püstitada linna esindusväljakule jõulupuu pandi alus Riias või Tallinnas.
Esimesel päeval külastame jõuluturgu Daugava jõel Ķīpsala saarel.
Selle aasta Baltimaade suurim jõuluturg toimub kolmel päeval Baltic EXPO Ķīpsala rahvusvahelises messikeaskuses, kus on üle 400 kaupleja Lätist, Leedust, Eestist ja kaugemaltki. Jõulukinkide ihalejatele teeb miljöö mugavaks katus pea kohal – sõltumatus ilmaoludest. Kui te ei leia jõulukinki Ķīpsala jõuluturult, siis ei ole sellist jõulukinki olemas. Iga külastaja leiab midagi oma maitsele sobivat. Olgu need puitkäsitöö, tekstiilid, loominguline käsitöö, talvehooaja toiduhõrgutised, raamatud, tarbeesemed, ehted või muu. Turul on palju huvitavaid tegevusi ja meelelahutust, mis on spetsiaalselt loodud peredele.
Kuid Ķīpsala jõesaare asumis tasub lisaks jõuluturu melule veidi jalutada ja ringi vaadata. Ķīpsala asumit piirab idast Väina (Daugava) jõgi; üle selle viib rippsild. Läänes eraldab Ķīpsalat teistest linnaosadest kitsas jõe haru – Zunda kanal. Saar on piisavalt omanäoline, et olla osaks UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluvast Riia linna alast. Eriti hinnaliseks teeb paiga see, et seal on säilinud veel 17. ja 18. sajandil ehitatud puitmaju.
Riias ööbime vanalinna serval asuvas hotellis Radisson BLU.
Teisel päeval pühendame aja Riia vanalinnale ja seal toimuvale traditsioonilisele Vana-Riia jõuluturule. Samuti teeme ekskursiooni Riia vanalinnas, et tutvuda huvitavamate vaatamisväärsustega. Kahtlemata on Riia ajaloo sümboliks Toomkirik. Kiriku kõrgus koos
tornikiivriga on maapinnast 90 meetrit. Ajalooliselt oli Riia Toomkirik Liivimaa keskne toomkatedraal kuni Vana Liivimaa lagunemiseni 1561. aastal. Riia Toomkirik on keskaja suurim ning üks vanemaid sakraalehitisi Lätis ja Baltimaades. Henriku "Liivimaa kroonika" andmetel pühitses Riia piiskop Albert 1201. või 1202. aastal algse Riia toomkiriku koos kogu Vana-Liivimaaga "õndsaima jumalaema Maarja auks". See põles maha 1215. aastal. Esimene jumalateenistus selle asemele ehitatud praeguses Toomkirikus peeti 1236. aastal.
Jõuluturg on end sirutanud Toomkiriku esisele väljakule, kuid mitte ainult. Kogu Riia vanalinna õhk on täidetud kaneeli, ingveri ja röstitud mandlite aroomiga. Proovida saab traditsioonilisi läti roogasid, kohalike tootjate veine ja pühade peamist jooki – hõõgveini. Loomulikult ei puudu ka traditsioonilised kingitused nagu piparkoogid ning villased sokid ja kindad.
Edasi sõidame Eesti piiri ääres Salatsi jõe kaldal asuvasse väikelinna Staicelesse. Kunagi oli see Mõtsa Pūole (Metsapole) muinasmaakonna Salatsi liivlaste asuala. Staiceles on grupp entusiaste püüdnud taaelustada liivlaste kultuuripärandit ja säilitada mälestust sellest eestlastele lähedasest rahvast.
Külastame linna vanimas majas asuvat liivlaste muuseumi Pivālind. Liivi keeles on pivālind pühalind – valge toonekurg. Liivlaste muuseumis ootab meid jõuluaja kordumatu õhtusöök, kus pakutakse piirkonnale omaseid traditsioonilisi liivi toite ja jooke.
Bussis avatud pop-up käsitööpood. Kõik retkelised, kes teevad käsitööd (kootud,heegeldatud,õmmeldud, keedetud,küpsetatud ) võtke kaasa, näitame enda tehtud töid ja ehk leiab nii mõnigi kaunis ese või maitsev hõrgutis uue omaniku.
Retke juhib geograaf ja ajakirjanik Toomas Kümmel.
Buss väljub Rahvusraamatukogu (Tõnismägi 2) eest laupäeval kell 7.00. Tagasi Tallinnas pühapäeval kell 22.00.
Sõidu hinnas hotell koos hommikusöögiga, jõulusöök koos muuseumi külastusega Staiceles 170 eurot.
Liituda saab ka Pärnust.
Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.
Saadame kinnituse ja arve.
PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!