Avaleht

Õhtune aiaretk Meeli Müüripealiga Karla külla roose ja elulõngu imetlema

26.07.2022 - 16:30

Teisipäev 26.07.2022

 

Kose valla Karla külal on pikad aiandustraditsioonid – lillepäevi hakkas Lauristini nim kolhoosi aiand seal Uno (1932-1998) ja Aili Kivistiku algatusel korraldama juba rohkem kui 60 aastat tagasi.

Nüüd on külatee 1,5 km peal reas neli aiandustalu, pered kasvatavad kõik erinevaid taimi ja korraldavad alates 2013. aastast koos Karla küla lillerallit, mis toimub augusti alguses ja kus käib sadu külalisi.

Tänavuse lilleralli künnisel on Looduse Omnibussi taimehuvilistel eriline võimalus vaadata seal Roosoja ja Roogoja talu aedu.

Tutvumiskäiku alustame Roosoja talust, mille perenaine Christi Unt on loonud imelise kujundusega roosiaia. Seal õitseb suviti üle 400 roosisordi. Näeme, kuidas annab aiakujunduses kasutada pinnakatte-, põõsas-, peenra-, vään- jt roose ning milliste taimedega roosid hästi kokku sobivad. Christi on roose kasvatanud üle 20 aasta. Müügil on hea valik roosisorte, leidub ka vanu haruldasi Uno ja Aili Kivistiku loodud aretisi. 

Seejärel külastame kuulsat Roogoja elulõngade ja viinapuude talu. Seda tutvustab Taavi Kivistik, kes jätkab Roogojal oma vanemate Uno ja Aili tööd. Roogoja talu kollektsioonis on üle 350 elulõngasordi. Elulõngade aretusega alustati 1974. aastal. Tehti üle 1000 ristluse rohkem kui 40 sordiga. Selle töö viljaks on 140 sordinime saanud hübriidi. Tuntumad neist on ’Valge Daam’ ja ’Romantika’ – neid kasvatatakse ka Jaapanis ja mitmetes Euroopa riikides. Uno Kivistik oli Eesti Elulõngaklubi asutaja ja Rahvusvahelise Elulõngaliidu juhatuse liige. Koos vend Jaan Kivistikuga, kes õpetas aastaid Räpina aianduskoolis puuviljandust ja marjakasvatust, kirjutas Uno Kivistik  Eesti esimese viinamarjaraamatu „Viinamarjad koduaias“ (1996). Roogoja talu viinapuudega tasub tutvuma tulla siis, kui viinamarjad küpsed.

Müügil hea valik istikuid. Mõlemas talus saate taimede eest tasuda sularahas.

Vaadake ka http://aiandustalud.weebly.com/roogoja-talu.html

http://www.roogoja.ee/elulonga_sordid.html

 

Retke juhib aiandusajakirjanik ja aiaraamatute toimetaja Meeli Müüripeal.

Buss väljub Rahvusraamatukogu ( Tõnismägi 2 ) eest kell 16.30. Tagasi Tallinnas kell 21.30
Sõidu hind 27 eurot.
 
 
Palume registreerida e-posti teel retked@looduseomnibuss.ee. Vajalik
täpne nimeline registreerimine. Info telefonil 5647 6297.
 
 
 

PALUME REGISTREERIDA ENNAST JUHUL KUI OLETE OMA SÕIDUSOOVIS KINDEL!

 
Foto: Roogoja ja Roosoja talu FB lehelt. Põõsasroos 'Ferdy'
 
Foto: Roogoja ja Roosoja talu FB lehelt. Elulõng 'Huldine'

 

Arhiiv

Looduse Omnibussi teadete arhiiv.